«Արդարադատության» անցումային «Կինդեռ սյուրպրիզը». Փաշինյանի սրտի նախարարը
Ոմանց զարմացնում, իսկ ոմանց էլ զայրացնում է Նիկոլ Փաշինյանի կադրային քաղաքականությունը: Նույնիսկ «ժողովրդի» վարչապետի երկրպագուներն են նշում, որ «Նիկոլը լավն է, իսկ թիմը՝ վատը»:
Հասկացողների համար, իհարկե, ամեն ինչ պարզ է: Պարզ է, որ չի կարող Նիկոլը լավը լինել, իսկ թիմը՝ վատը: Ճիշտ է, թիմն է ղեկավարին «սարքում», բայց չէ՞ որ թիմը հավաքում է ղեկավարը: Այնպես որ, «Նիկոլը լավն է, իսկ թիմը՝ վատը» հեքիաթը հին է ու ոչ կիրառելի: Ինչպիսին թիմն է, այնպիսին կամ գուցե ավելի վատը Նիկոլն է։
Ինչ մնում է Փաշինյանի կադրային քաղաքականության փիլիսոփայությանը, ապա այն, չնչին շեղումներով, տեղավորվում է «Մեզանից լինի, թեկուզ պոլի փայտ լինի» ՀՀՇ-ական բանաձևի մեջ: Այդ բանաձևին ավելացվել են Փաշինյանի բարդույթների հետևանք հանդիսացող պահանջները՝ սեփական «ես» ու կարծիք չունենալը, Նիկոլից տարիքով փոքր լինելը, քաղաքական մտածողություն և անցյալ չունենալը, չխոսկան լինելը, դեմքի անորոշ և անիմաստ արտահայտությունը, քաղաքականապես անմեղսունակ լինելը, սեփական կարիերային աճով բացառապես «վոժդին» պարտական լինելը և այլն:
Փաշինյանական կադրային քաղաքականության տիպիկ նմուշներից է արդարադատության նորանշանակ նախարարը՝ Ռուստամ Բադասյանը: Սա 27-ամյա երիտասարդ է: Չունի քաղաքական հետագիծ: Չունի քաղաքական ու մասնագիտական կենսագրություն, բայց արդեն նախարար է:
Բադասյանին ակնհայտորեն բերել են՝ նրա ձեռքերով կեղտոտ գործեր կատարելու նպատակով: Խոսքն ակնհայտորեն վերաբերում է անցումային կոչված արդարադատությանը և դատավորների վեթինգին:
27-ամյա այս անփորձ ու անդեմ երիտասարդը գտածո է Նիկոլի համար: Նա իր կարիերայի համար պարտական է բացառապես Նիկոլին ու շվոնդերական էնտուզիազմով կկատարի շեֆի բոլոր ասածները: Նրան կօգտագործեն որպես «Կինդեռ սյուրպրիզ»՝ բռնապետության օրենսդրական դաշտ ապահովելու համար: Իսկ Բադասյանը հաճույքով կօգտագործվի, քանզի կարիերային թռիչքը նրան գլխապտույտի մեջ է գցել:
Բադասյանների նմաններին սիրում էին բոլշևիկներն օգտագործել: Սրանք մարդիկ են, որոնք կամակատար են, քանզի չունեն «ողնաշար» (ի դեպ, Բադասյանն, ըստ հրապարակումների, բանակից ազատվել է ողնաշարի սկալիոզի պատճառով. հերթական դասալիքը Փաշինյանի թիմում) և աչքի են ընկնում մարտնչող տգիտությանը ներհատուկ համառությամբ:

Переходный «Киндер-сюрприз» «юстиции» или Министр сердца Пашиняна
Некоторые удивляются, а некоторые негодуют кадровой политике Никола Пашиняна. Даже фанаты «народного» премьера отмечают, что «Никол – хороший, а команда – плохая».
Конечно, для понимающих всё более чем очевидно. Понятно, что не может Никол быть хорошим, а команда – плохой. Правда, короля делает свита, но ведь собирает-то команду сам руководитель. Так что, сказка «Никол – хороший, а команда – плохая» стара и неприменима. Какой является команда, таким или даже хуже является сам Никол.
Что касается философии кадровой политики Пашиняна, то она, за некоторыми отклонениями, умещается в АОД-овскую формулу «Пусть даже швабра, лишь бы один из нас». К этой формуле прибавились являющиеся следствием комплексов Пашиняна требования: неимение собственных «я» и мнения, бытность моложе Никола, отсутствие политического мышления и прошлого, неразговорчивость, непонятное и бессмысленное выражение лица, политическая невменяемость, бытность обязанным за карьерный рост исключительно «вождю» и т.д.
Типичным примером кадровой политики Пашиняна является новоиспеченный министр юстиции Рустам Бадасян. Этот 27-летний молодой человек не обладает политической и профессиональной биографией, но уже является министром.
Бадасяна очевидным образом привели для выполнения его руками грязной работы. Речь о так называемом переходном правосудии и «веттинге» судей.
Сей неопытный и безликий 27-летний парень является для Никола настоящей находкой. Он обязан своей карьерой исключительно Николу, и будет выполнять все распоряжения шефа со швондерским энтузиазмом. Его используют как «Киндер-сюрприз» – для обеспечения законодательной базы диктатуры. Бадасян, в свою очередь, готов с удовольствием использоваться, так как карьерный взлет вскружил ему голову.
Подобных Бадасяну субъектов любили использовать большевики. Ввиду своей бесхребетности они являются приспешниками (кстати, Бадасян, согласно публикациям в прессе, освободился от службы в армии как раз из-за проблем с позвоночником – очередной дезертир в команде Пашиняна) и выделяются своим упрямством, свойственным воинствующему невежеству.