Վահե Գրիգորյանի անպարկեշտ և հակասահմանադրական առաջարկը
Նիկոլ Փաշինյանին չհաջողվեց գրոհով վերցնել Սահմանադրական դատարանը։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի անձնական օգտագործման փաստաբան Վահե Գրիգորյանի տերտերական առոգանությունն ու ՍԴ նախագահ ինքնահռչակումը գործին օգուտ չբերեցին։ Բացի այդ՝ ՍԴ անդամ դատավորները ցույց տվեցին Վահեին իր իսկական տեղը՝ թեմայի վերաբերյալ կոշտ հայտարարություն տարածելով ու զրկելով ինքնահռչակին Ռոբերտ Քոչարյանի գործին մասնակցելու հնարավորությունից (Վահեին հենց Քոչարյանի հարցով են ՍԴ գործուղել)։
Լևոնանիկոլական իշխանությունը հիմա անցել է այլ տիպի գործողությունների։ Կիրառվում են ինչպես կուլիսային ճնշումների, շանտաժների ու շահագրգռման մեթոդները, այնպես էլ քաղաքական հարձակումների տարբերակները։
Վահե Գրիգորյանն օրերս հանդես է եկել լավաշ–նամակով, որտեղ երկար–բարակ հակասահմանադրական լոլոներ է ներկայացրել ու իրեն վերապահել Սահմանադրությունը մեկնաբանելու առաքելությունը։ Նամակն այդ դեմագոգիայի ու դատարկաբանության դասական նմուշ կարող է համարվել։
Ուշագրավն այն է, որ ՍԴ նախագահ ինքնահռչակումը կյանքի կոչելուն նպաստող նամակում Վահե Գրիգորյանը Փաշինյանենց նախաձեռնած «սահմանադրական ճգնաժամից» դուրս գալու առաջարկներ է անում, որոնք և՛ անպարկեշտ են, և՛ հակասահմանադրական։
«Սահմանադրությամբ Դատարանի դատավորների թեկնածուներ ներկայացնող մարմինների կողմից Ազգային ժողովին ներկայացվում են Դատարանի դատավորների 7 թափուր հաստիքների համար թեկնածուներ, որոնց ընտրությունից եւ 2015թ.-ի փոփոխություններով Սահմանադրությամբ նախատեսված Դատարանի կազմը համալրվելուց հետո վերջինս որոշում է Դատարանի դատավորների կարգավիճակը եւ 213 հոդվածի իրական սահմանադրաիրավական բովանդակության կիրառության շրջանակը»,– գրում է Վահե Գրիգորյանը։
Պարզ ասած՝ տերտերական ու մելամաղձոտ ձայնով աչքի ընկնող Վահեն Սահմանադրական դատարանը զավթելու «թավշյա» տարբերակ է առաջարկում՝ երկրորդ ՍԴ ձևավորելով և Հայաստանը կրկեսի վերածելով։
ՀՔԾ–ի «մուտիլովկաների» մեջ մասնակցող ու «թուղթ գրող» սույն արարածը նաև հրապարակային կաշառքի առաջարկ է անում ՍԴ դատավորներին։
«Օրենսդիր իշխանությունը պետք է նախատեսի վաղ կենսաթոշակային սխեմայի գործարկումը Դատարանի անդամների համար բոլոր երաշխիքներով, հաշվի առնելով այս տեսակի հանգուցալուծումների համար միջազգային լավագույն փորձը եւ մշակված ստանդարտները, որ հրաժարական ներկայացրած անդամներն ստանան իրենց կողմից ստացվող աշխատավարձին առնվազն հավասար կենսաթոշակ եւ օգտվեն այլ երաշխիքներից, եթե կորոշեն հրաժարական ներկայացնել իրենց զբաղեցրած պաշտոններից»,– նշում է սույն ինքնահռչակվածը։
Փաստորեն, էս քայլարածները դատավորներին առաջարկում են կամովի հրաժարական տալ, իսկ փոխարենը խոստանում են բարձր թոշակ։ Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հրապարակավ հնչեցված կաշառքի անպարկեշտ առաջարկ։ ՍԴ դատավորներին առաջարկում են փող՝ իշխանության ուզուրպացիային չխանգարելու և տուն գնալու դիմաց։
«Տերտեր» Վահեի առաջարկները ևս մեկ անգամ հիմնավորում են այն թեզը, որ ոչ միայն պետք է թույլ չտալ սրան դառնալ ՍԴ նախագահ, այլ նաև զրկել ՍԴ անդամի կարգավիճակից, քանզի Սահմանադրության բռնաբարությամբ զբաղվողը և կոնկրետ քաղաքական խունտայի շահերի սպասարկողը չի կարող դառնալ բարձր դատարանի ներկայացուցիչ։

Непристойное и антиконституционное предложение Ваге Григоряна
Николу Пашиняну не удалось взять Конституционный суд нахрапом. Дикция священника и самопровозглашение адвоката Левона Тер-Петросяна личного использования Ваге Григоряна председателем КС пользу делу не принесли. Кроме того, судьи из состава КС указали Ваге на его реальное место, выступив на данную тему с жестким заявлением и лишив самозванца возможности участвовать в рассмотрении дела, касающегося Роберта Кочаряна (Ваге командировали в КС именно по вопросу Кочаряна).
Левоно-николовская власть сейчас перешла к иного рода действиям. Применяются как закулисное давление, шантаж и методы стимулирования, так и варианты политических нападок.
Ваге Григорян на днях выступил с открытым письмом размером с лаваш, в котором пространно представил антиконституционные небылицы и отвел себе миссию толкования Конституции. Письмо это может считаться классическим примером демагогии и пустословия.
Примечательно то, что в письме, способствующем реализации акта самопровозглашения председателем КС, Ваге Григорян выступает с предложениями касательно путей выхода из инициированного пашиняновцами «конституционного кризиса». Предложениями, которые и непристойны, и антиконституционны одновременно.
«Согласно Конституции, выдвигающие кандидатуры судей Суда органы представляют Национальному собранию кандидатов на 7 вакантных штатов судей Суда, после избрания которых, а также после комплектации состава Суда – в соответствии с предусмотренными Конституцией 2015 года изменениями, последний определяет статус судей Суда и рамки применения реального конституционно-правового содержания 213-ой статьи», – пишет Ваге Григорян.
Проще говоря, выделяющийся своим поповским и меланхоличным голосом Ваге предлагает «бархатный» вариант узурпации Конституционного суда, формируя второй КС и превращая Армению в цирк.
Участвующее в «мутиловах» ССС и пишущее подложные документы это создание делает также судьям КС публичное предложение взятки.
«Законодательная власть должна предусмотреть для членов Суда схему раннего выхода на пенсию со всеми гарантиями, учитывая лучший мировой опыт и выработанные стандарты для подобных развязок, чтобы подавшие в отставку члены получали как минимум равную их заработной плате пенсию и пользовались другими гарантиями, если решат подать в отставку с занимаемых ими должностей», – отмечает этот «самопровозглашенец».
Фактически, эти мойшаговцы предлагают судьям добровольно подать в отставку, обещая взамен высокую пенсию. Что это, если не публично озвученное непристойное предложение взятки? Судьям КС предлагают деньги в обмен на отказ от воспрепятствования узурпации власти и уход восвояси.
Предложения «попа» Ваге в очередной раз обосновывают тот тезис, что ему нужно не только не позволить стать председателем КС, но его также нужно лишить статуса члена КС, так как занимающийся надругательством над Конституцией и обслуживающий интересы конкретной политической хунты человек не может быть представителем высокого суда.