Եվրախորհրդի նախագահ Տուսկը մեկնում է Ադրբեջան․ օրակարգը հայտնի է
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հուլիսի 9-ին կմեկնի Ադրբեջան։ Այցի շրջանակում նա կհանդիպի նաև նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով սեփական աղբյուրին։
«Բաքու կատարած այցի ընթացքում Տուսկը կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, նաև Բաքվի միջազգային ծովային նավահանգիստ կայցելի»,-հայտնել է գործակալության զրուցակիցը։
Օրակարգում են գործակցության հարցերը, տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնումը։ Կողմերը կքննարկեն նաև «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրը, որին Ադրբեջանը մասնակցում է 2008 թվականից։
Ծրագիրը նախատեսում է քաղաքական փոխներգործության մակարդակի զգալի բարձրացում, նախկին խորհրդային հանրապետությունների լայն ինտեգրացիա ԵՄ տնտեսության մեջ ու նրանց տրամադրվող ֆինանսական օգնության ծավալների մեծացում։
Նշենք, որ չնայած եվրապատգամավորների արտաքուստ «հանգստացնող» տրամադրությանը, բազում փորձագետների կարծիքով` «Արևելյան գործընկերությունն» ի սկզբանե ուղղված է եղել Արևելյան Եվրոպայում Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական ազդեցության թուլացմանը։

Глава Евросовета Туск прибудет с визитом в Азербайджан – известна повестка визита
Председатель Евросовета Дональд Туск совершит 9 июля визит в Азербайджан, в ходе которого встретится и с президентом Ильхамом Алиевым, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на источник в дипломатических кругах.
«В ходе визита в Баку Туск встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также посетит Бакинский международный морской порт», – сообщил собеседник агентства.
В повестке вопросы двустороннего сотрудничества, расширение регионального сотрудничества. Стороны также обсудят программу «Восточное партнерство», в которой Азербайджан участвует с 2008 года.
Она предусматривает значительное повышение уровня политического взаимодействия, широкую интеграцию бывших советских республик в экономику ЕС и увеличение объемов предоставляемой им финансовой помощи.
Отметим, что несмотря на внешне «успокоительный» настрой европейских дипломатов, программа «Восточное партнерство», по мнению многих экспертов, с самого начала была направлена на ослабление геополитического влияния России в Восточной Европе, а также на создание альтернативных России путей энергоснабжения Европы.