Վենետիկի հանձնաժողովի դիրքորոշումը` վեթինգի և Վահե Գրիգորյանի իրավաքաղաքական հայտարարության մասին (լուսանկար)
Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նստաշրջանը ամփոփող փաստաթղթում Հայաստանին վերաբերող հատվածները հատկանշական են մի քանի դրվագներով: Եվ այսպես` հանձնաժողովը փաստել է`
1. «Նախկին նախագահ Ռ. Քոչարյանին անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակելու դատարանի որոշումից հետո վարչապետ Փաշինյանը կոշտ քննադատության ենթարկեց դատարաններին, ԿՈՉ ԱՐԵՑ իր կողմնակիցներին ԱՐԳԵԼԱՓԱԿԵԼ դատարանների մուտքերը, ինչպես նաև խոսեց դատարական իշխանության նորացման մասին: Հանձնաժողովի նախագահը (Բուքիքիոն) վարչապետին ուղղված իր նամակում, թեև ընդունեց, որ կա անվստահություն դատարանների նկատմամբ, սակայն ՊՆԴԵՑ, որ բոլոր ձեռնարկված միջոցները պետք է իրականացվեն Սահմանադրությանը և միջազգային չափանիշներին համապատասխան»:
1.1. Հայաստանի իշխանությունների հրավերով ՀՀ է ժամանել ԵԽ բարձրաստիճան պատվիրակություն` քննարկելու դատաիրավական բարեփոխումները:
«ՀԱՄԱՁԱՅՆՈՒԹՅՈՒՆ է ձեռք բերվել, որ բոլոր պաշտոնավարող դատավորների ընդհանուր ՎԵԹԻՆԳԸ ոչ անհրաժեշտ, ոչ էլ օգտակար կլինի: Փոխարենը, պետք է ամրապնդվեն կարգապահական ընթացակարգերը և ստեղծվի կապ եկամուտների հայտարարագրման համակարգի հետ։»։
Կարծում եմ՝ կարիք չկա երկար-բարակ բացատրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքով արգելափակման կոչը և դրան հետևած միջոցառումները չեն համարվել Սահմանադրությանն ու միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, ակնհայտ շարադրված է քաղաքական պատճառը այդ վարքագծի, դե իսկ վեթինգն էլ, մեղմ ասած, համադարման չէ, անհրաժեշտ չէ, օգտակար չէ, ուստի իշխանությունները համաձայնվել են այդ մտքից հրաժարվել, ինչն, իհարկե, խիստ խրախուսելի է:
2. Հանձնաժողովի մյուս կարևոր շեշտադրումը Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված թնջուկին է վերաբերում: Հանձնաժողովը տեղեկացվել է Վահե Գրիգորյանի մեկնաբանություններին և արդյունքում շեշտել հետևյալը.
«Վերանայված Սահմանադրության 213 հոդվածը, այդուհանդերձ, ՀՍՏԱԿ և ԱՆԵՐԿԲԱ սահմանում է, որ մինչև սահմանադրական փոփոխությունները ուժի մեջ մտնելը նշանակված ՍԴ նախագահը և անդամները պետք է ՇԱՐՈՒՆԱԿԵՆ ՊԱՇՏՈՆԱՎԱՐԵԼ մինչև 2005 թվականի սահմանադրությամբ նշված իրենց լիազորությունների ժամկետի ավարտը:
Անհանգստացնող է, որ դատավորի այս հայտարարությունը ողջունվել է խորհրդարանի կողմից և կա գործող դատավորների մանդատների նկատմամբ միջամտության վտանգ»։
Այստեղ ևս ամեն ինչ կարծում եմ հստակ է: Ավելորդ գունազարդ մեկնաբանությունների կարիք չկա՝ ՍԴ դատավոր եւ անդամ տարանջատումը մտացածին է։ Հավելեմ, որ հանձնաժողովը լիազորել է հանձնաժողովի նախագահ Զ. Բուքիքիոյին հետևել այս հարցի շուրջ զարգացումներին և ըստ անհրաժեշտության հանդես գալ հրապարակային հատարարությամբ:

Позиция Венецианской комиссии касательно «веттинга» и заявления Ваге Григоряна (фото)
«Касающиеся Армении части в документе по итогам пленарной сессии Венецианской комиссии примечательны в нескольких эпизодах», – написала на своей странице в «Facebook» экс-депутат Национального Собрания Армении Арпине Ованнисян.
«Таким образом, комиссия констатировала:
1. После решения суда об освобождении экс-президента Роберта Кочаряна под личное поручительство премьер-министр Никол Пашинян подверг резкой критике суды, ПРИЗВАЛ своих сторонников ЗАБЛОКИРОВАТЬ входы в здания судов, а также заговорил об обновлении судебной власти. Глава комиссии (Джанни Букиккио) в адресованном премьер-министру письме, несмотря на то, что признал, что в отношении судов налицо недоверие, но при этом ПОДЧЕРКНУЛ, что все принятые меры должны быть осуществлены в соответствии с Конституцией и международными стандартами.
1.1. По приглашению властей Армении в РА прибыла высокопоставленная делегация ЕС для обсуждения судебно-правовых реформ.
«Достигнута ДОГОВОРЕННОСТЬ касательно того, что общий веттинг в отношении всех действующих судей не будет необходимым и полезным. Вместо этого следует укрепить дисциплинарные процедуры и установить связь с системой декларации о доходах».
Полагаю, что нет необходимости долго объяснять, что, по мнению Венецианской комиссии, призыв по блокировке зданий судов и последовавшие за этим мероприятия не были рассмотрены в рамках Конституции и международных стандартов, очевидно изложена политическая причина подобного поведения, а веттинг, мягко говорят, не является обязательным, полезным, посему власти согласились отказаться от этой идеи, что, конечно, строго приветствуется.
2. Другой важный акцент Комиссией поставлен на запутанный клубок вокруг Конституционного суда. Комиссия проинформирована о комментариях Ваге Григоряна и в результате подчеркнула следующее:
«Пересмотренная статья 213 Конституции, тем не менее, ЧЕТКО и БЕССПОРНО устанавливает, что до вступления в силу конституционных поправок назначенные глава и члены КС должны ПРОДОЛЖАТЬ ЗАНИМАТЬ СВОИ ДОЛЖНОСТИ до конца срока своих полномочий, указанного в Конституции от 2005 года.
Обеспокоенность вызывает то, что это заявление судьи приветствовал парламент, и существует угроза вмешательства в отношении мандатов действующих судей».
Здесь также всё, полагаю, конкретно. Нет необходимости в лишних красочных комментариях: разделение понятий «судья» и «член» Конституционного суда – надуманно. Добавлю, что Комиссия уполномочила председателя Дж. Букиккио проследить за развитиями вокруг данного вопроса и по необходимости выступить с публичным выступлением», – написала она.