«Թավշյա» իշխանության մշակութային հեղափոխությունը
Հեղափոխականների համար պատմությունը բաժանվում է երկու մասի՝ մինչև հեղափոխությունը և դրանից հետո: Դա ստանդարտ հիվանդություն է: Այդ հիվանդությունն է, որ ստիպում է հեղափոխականներին ստեղծել նոր օրացույց, վերանայել արժեքները, փոխել խորհրդանիշները և այլն:
Բոլոր հեղափոխական ուժերն իշխանություն վերցնելուց հետո մշակութային հեղափոխություն են իրականացնում: Նպատակը նոր գաղափարների ներմուծումն է, հեղափոխական խորհրդանիշների տարածումը և սեփական իշխանության ամրապնդումը:
Մշակութային հեղափոխությունը դառնում է նաև գործիք քաղաքական հակառակորդների (այսպես կոչված՝ հակահեղափոխականների) դեմ պայքարելու և հեղափոխական իշխանության համար զանգվածային հպատակեցում ապահովելու համար:
Գաղափարական հեղափոխականների մոտ մշակութային հեղափոխությունն ունի բովանդակային (արժեքներ, մոդելներ, իրավաքաղաքական խաղի կանոններ և այլն) ու ձևական (խորհրդանիշներ, ծեսեր և այլն) կողմ:
Ժան–Ժակ Ռուսսոյի փիլիսոփայությամբ ոգեշնչված ֆրանսիացի հեղափոխականները շրջանառության մեջ դրեցին «քաղաքացի» դիմելաձևը: Դա նոր մշակույթ էր հասարակական կյանքում և պետություն-մարդ հարաբերություններում:
Բոլշևիկները նույնպես մշակութային հեղափոխություն իրականացրեցին: Նրանք մարդուց հոմոսովետիկուս էին ուզում ստանալ պրոլետարիատի դիկտատուրայի միջոցով:
Չինաստանում Մաո Ցզե Դունը մշակութային հեղափոխություն նախաձեռնեց: Այն շատ հաճախ մարազմատիկ դրսևորումներ էր ունենում: Նպատակը նոր տիպի չինացի ստանալն էր: Այդ նոր տիպը պետք է ամբողջությամբ ներծծված լիներ մարքսիզմի ու կոմունիզմի գաղափարախոսությամբ: Մաոն մշակութային հեղափոխության անվան տակ նաև ներկուսակցական հակառակորդերին էր վերացնում:
Ի տարբերություն գաղափարականների՝ տեխնոլոգիական հեղափոխություն իրականացնողների մոտ մշակութային հեղափոխության բովանդակային մասը ձգտում է զրոյի: Շեշտը դրված է ձևի վրա:
2018-ին Հայաստանում տեղի ունեցած «թավշյա» հեղափոխությունը տեխնոլոգիական բնույթ էր կրում: Այն զրոյական գաղափարախոսությամբ էր: Բայց ինչպես գաղափարականների դեպքում է լինում, այս դեպքում էլ հեղափոխականներն ունեն սեփական անձի պաշտպամունք և տարբերվելու մոլուցք՝ «Կյանքը հեղափոխությունից առաջ և հետո» թեմայով:
Մշակութային հեղափոխությունը հիմա մեզանում կրում է ձևական բնույթ: Հիմքում իշխանափոխության ֆետիշացումն է և առաջնորդի սրբադասումը:
Երևույթները հրամցվում են ծուռ հայելու տարբերակով: Վախկոտությունը թաքցվում է «Դուխով» գրությամբ գլխարկի, քաղաքական անչափահասությունը և կառավարչական տհասությունը՝ մորուքի տակ: Չհավաքվող աղբը սրանք ուզում են փոխհատուցել տեսախցիկների առաջ «բիչոկ» հավաքելով: Անգրագիտությունն ուզում են մարդկանց վրա վաճառել ««Զատո» կոռուպցիայով չենք զբավում» դեմագոգիկ ձևակերպման օգնությամբ:
Մշակութային հեղափոխությունը քայլարածներն իրականացնում են իրենց դաստիարակության, կրթության և աշխարհայացքի շրջանակներում: Արդյունքում՝ «քաղաքացու օրն» ասոցացվում է մայրաքաղաքի Մաշտոցի պողոտայում իջևանյան խոզի խորովածի հետ: «Քաղաքացու օրն» այդպիսով դառնում է գեղցիության տոնահանդես:
Գեղցիություն էր նաև անցած կիրակի տեղի ունեցածը: Ձևախեղվեց Վարդավառի խորհուրդը: Հեղափոխականներն այն ասոցացրեցին Երևանի Բաղրամյան պողոտայում լվացվող գորգի հետ:
Այս տրամաբանությամբ օրերից մի օր ԱԺ բակում կարող են ոչխար արածեցնել և մոշ հավաքելու իմիտացիա անել՝ տոնելով «տնտեսական հեղափոխության» հաղթանակը:
Խորհրդարանի բակում քայլարածների կողմից ոչխար արածեցնելը կլինի նաև յուրօրինակ հարգանքի տուրք հետզհետե նոսրացող սեփական ընտրազանգվածին:

Культурная революция «бархатной» власти
Для революционеров история делится на 2 части – до и после революции. Это – стандартная болезнь. Эта болезнь и заставляет революционеров создавать новый календарь, пересматривать ценности, менять символы и т.д.
После взятия власти все революционные силы проводят культурную революцию. Целью является внедрение новых идей, распространение революционных символов и укрепление собственной власти.
Культурная революция становится также инструментом для борьбы с политическими противниками (так называемыми контрреволюционерами) и обеспечения массового подчинения революционной власти.
Для идейных революционеров культурная революция имеем содержательную (ценности, модели, правила политико-правовой игры и т.д.) и формальную (символы, обряды и др.) стороны.
Вдохновленные философией Жан-Жака Руссо французские революционеры ввели в оборот форму обращения «гражданин». В общественной жизни и отношениях государство-человек это было новой культурой.
Большевики тоже осуществили культурную революцию. Посредством диктатуры пролетариата они хотели получить из человека «homo sovieticus».
Мао Цзэдун инициировал культурную революцию в Китае. Очень часто она получала маразматические проявления. Целью было получение китайца нового типа. Этот новый тип должен был быть полностью пропитан идеологией марксизма и коммунизма. Под видом культурной революции Мао также устранял своих внутрипартийных противников.
В отличие от идейных революционеров, у осуществивших технологическую революцию субъектов содержательная составляющая культурной революции сводится к нулю. Акцент здесь поставлен на форме.
Произошедшая в 2018-ом в Армении «бархатная» революция носила технологический характер. Она не имела какой-либо идеологии. Однако, как это бывает в случае с идейными, у сегодняшних революционеров тоже присутствует культ личности и мания отличаться на тему «Жизнь до и после революции».
Культурная революция у нас сейчас носит формальный характер. В ее основе фетишизация смены власти и сакрализация лидера.
Явления преподносятся по варианту кривых зеркал. Трусливость скрывается под кепкой с «духовитой» надписью, политическое несовершеннолетие и управленческая незрелость – под бородой. Не вывозимый ими мусор они хотят компенсировать сбором окурков на камеры. Свое невежество они хотят всучить людям под демагогичной формулировкой «Зато мы не занимаемся коррупцией».
Культурную революцию мойшаговцы реализуют в рамках собственного воспитания, образования и мировоззрения. В результате «день гражданина» ассоциируется с приготовлением шашлыка из иджеванской свинины на центральном проспекте столицы. Тем самым «день гражданина» превращается в торжество деревенщин.
Проявлением этого «деревенщества» было также имевшее место в воскресенье. Была извращена суть праздника Вардавар. Революционеры ассоциировали ее с мытьем ковров на ереванском проспекте Баграмяна.
С той же логикой в один день во дворе НС могут начать имитацию выпаса овец и сбора ежевики, отмечая победу «экономической революции».
Выпас мойшаговцами овец во дворе парламента будет также своеобразной данью уважения своему неумолимо редеющему электорату.