Մեկ տարում ավելի քան 20 հազար ՄԻԱՎ-ախտահարված Է մահացել Ռուսաստանում
Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսով (ՄԻԱՎ) ախտահարված ավելի քան 20 հազար ռուսաստանցի Է մահացել 2018 թվականին: ՄԻԱՎ-ից մահացությունը մեկ տարում աճել Է 2,2 տոկոսով: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հետեւում Է «ՄԻԱՎ-վարակի վերաբերյալ համաճարակային իրադրությունը Ռուսաստանում 2018 թվականին» զեկույցից, որը հրապարակվել Է ՌԴ-ի առողջապահության նախարարության Բնակչության տեղեկատվայնացման կազմակերպման գիտահետազոտական ինստիտուտի կայքում:
«2018 թեականին ՄԻԱՎ-ախտահարումից մահացել Է 20 հազար 597 մարդ, ինչը կազմում Է 14 (դեպք) 100 հազար բնակչի հաշվով (2017 թվականին 20 հազար 45 մարդ, 13,7՝ 100 հազար բնակչի հաշվով, «մահացություն ՄԻԱՎ-ախտահարումից» ցուցանիշի աճը՝ 2,2 տոկոս): Նշվում Է, որ վերջին տարում հիվանդությունից մահացածների մեծ մասը 25-ից 55 տարեկան մարդիկ են (76,7 տոկոս, 2017 թվականին՝79,6 տոկոս)», –հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 20 тыс. ВИЧ-инфицированных умерли в России в 2018 году
Более 20 тыс. инфицированных вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) россиян умерли в 2018 году. Смертность от ВИЧ за год выросла на 2,2%, следует из доклада «Эпидемическая ситуация по ВИЧ-инфекции в России в 2018», опубликованном на сайте Центрального научно-исследовательского института организации информатизации населения Минздрава РФ, сообщает ТАСС.
«В 2018 году умерло от ВИЧ-инфекции 20 тыс. 597 человек, что составит 14 [случаев] на 100 тыс. населения (в 2017 году – 20 тыс. 45 человек; 13,7 на 100 тыс. населения; рост показателя «смертность от ВИЧ-инфекции» на 2,2%)», – говорится в докладе.
Отмечается, что в большинстве умерших от заболевания за последний год – люди в возрасте от 25 до 55 лет (76,7%, 2017 год – 79,6%).