Ռուսաստանը ֆիզիկական անձանց համար խստացնում է սահմանով մրգերի և բանջարեղենի ներկրման կանոնները
Ռուսաստանի տարածք մրգերի, բանջարեղենի, ծաղիկների ներկրման նոր կանոնները պաշտոնապես ուժի մեջ են մտնում օգոստոսի 19-ից՝ փաստաթղթերով ամրագրելով արդեն գործող նորմաները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ռուսաստանի կառավարության՝ իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ-պորտալում հրապարակված որոշման համաձայն՝ ուղեբեռում եւ ձեռնածանրոցում թույլ կտրվի ներկրել 5 կիլոգրամից ոչ ավելի միրգ եւ բանջարեղեն եւ երեքից ոչ ավելի ծաղկեփունջ: Ավելի խոշոր խմբաքանակների ներկրման համար կպահանջվեն համապատասխան ուղեկցական փաստաթղթեր՝ բուսասանիտարական հավաստագրեր: Դրանց բացակայության դեպքում ենթակարանտինային արտադրանքը կա՛մ կվերադարձնեն հետ, կա՛մ կոչնչացնեն սեփականատիրոջ հաշվին: Կանոնները կտարածվեն տրանսպորտի բոլոր տեսակների վրա, ներառյալ ջրային, ավիա-, երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային տրանսպորտը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Россия ужесточает для физлиц правила ввоза фруктов и овощей через границу
Новые правила ввоза на территорию России фруктов, овощей, цветов официально вступают в силу с 19 августа, документально закрепляя уже действующие нормы, сообщает ТАСС.
Согласно опубликованному на официальном интернет-портале правовой информации постановлению правительства России, в багаже и ручной клади будет разрешен ввоз не более 5 кг фруктов и овощей и не более трех букетов цветов. Для ввоза более крупных партий понадобятся соответствующие сопроводительные документы – фитосанитарные сертификаты. В случае их отсутствия подкарантинную продукцию либо вернут обратно, либо уничтожат за счет собственника.
Правила будут распространены на все виды транспорта, включая водный, авиа-, железнодорожный и автомобильный транспорт.