ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ամբողջ կազմով կքննարկեն ԼՂ հակամարտությունը
Ապրիլի 22-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կքննարկեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը։ Այս մասին լրագրողներին է հաղորդել ռուսաստանցի նոր համանախագահ Իգոր Պոպովը։
Նրա խոսքերով՝ դրանից հետո կարելի է խոսել կողմերի միջև վերջին բանակցությունների արդյունքների մասին։
ՄԽ ռուսաստանցի և ամերիկացի համանախագահներ Իգոր Պոպովը և Ռոբերտ Բրադկեն այսօր Բաքվում բանակցություններ են ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։
Սպասվում է, որ հինգշաբթի Մոսկվայում իր գործընկերներին կմիանա ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասիեն։
Համանախագահները նշել են, որ Բաքվում բանակցություններն անցել են լավատեսական և կառուցողական մթնոլորտում։
Բրադկեի խոսքերով՝ մադրիդյան նորացված սկզբունքներում կան մի քանի դրույթներ, որոնց շուրջ կողմերը պետք է համաձայնության գան, և համանախագահներն այդ ուղղությամբ պետք է աշխատեն։
Ռուսաստանցի նոր համանախագահ Պոպովը նշել է, թե համանախագահի փոփոխությամբ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ռուսաստանի դիրքորոշումը չի փոխվի։ Նա ասել է նաև, որ առաջիկա ժամանակահատվածում կայցելի Հայաստան։

Сопредседатели МГ ОБСЕ в полном составе обсудят в Москве разрешение Карабахского конфликта
22-го апреля сопредседатели Минской группы ОБСЕ в полном составе обсудят разрешение Карабахского конфликта. Об этом сказал журналистам новый российский сопредседатель Игорь Попов.
По его словам, после этого можно будет говорить об итогах последних переговоров между сторонами.
Российский и американский сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Игорь Попов и Роберт Брадтке провели сегодня в Баку переговоры с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Эльмаром Мамедъяровым.
Ожидается, что в четверг в Москве к своим коллегам подключится и французский сопредседатель Бернар Фасье.
Как отметили сопредседатели, переговоры в Баку прошли позитивно и конструктивно. По словам Брадтке, в обновленных Мадридских принципах есть некоторые пункты, по которым стороны должны достигнуть соглашения, и сопредседатели продолжат работать над этим.
Попов сказал, что на своем новом посту попытается сохранить преемственность и оправдать оказанное ему доверие. «С изменением сопредседателя позиция России в урегулировании конфликта не изменится, потому что позицию России определяет не сопредседатель, а президент страны», - полагает он. Попов также сообщил, что в ближайшее время посетит Армению.