Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Ռոլան Բլումը բարձրացրել է ջավախքահայության խնդիրները
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ռոլան Բլումը, Ֆրանսիայի խորհրդարանականների պատվիրակության կազմում 2010թ. ապրիլի 13-16-ին Թբիլիսի կատարած այցի շրջանակներում, Վրաստանի խորհրդարանի և կառավարության ներկայացուցիչների հետ իր հանդիպումների ընթացքում բարձրացրել է ջավախքահայության իրավունքների ոտնահարման խնդիրը: Պատգամավորի կողմից նշվել է,  որ վրացական իշխանությունները չեն լուծում ջավախքահայության առջև ծառացած խնդիրները էթնկիական փոքրամասնությունների պաշտպանության եվրոպական ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան:
Իր հանդիպումների ընթացքում պրն Բլումը հատուկ կենտրոնացել է վրացական իշխանությունների կողմից շինծու մեղադրանքներով 10 տարվա ազատազրկման դատապարտված ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանի գործի վրա: Ֆրանսիացի խորհրդարանականի կողմից նշվել է, որ վրացական իշխանությունները, հետապնդելով ջավախքահայ ակտիվիստին, առաջնորդվում են ակնհայտ քաղաքական շարժառիթներով: Վրացաական պաշտոնյաները չեն ընդունել պատգամավորի փաստարկները՝ փորձելով համոզել պրն Բլումին, որ Վահագն Չախալյանը «մի սովորական խուլիգան» է, որը կրում է իր «արժանի» պատիժը:
Ներկայացնելով Վրաստան այցի շրջանակներում Ջավախքի խնդիրների շուրջ իր ունեցած քննարկումների արդյունքները՝ պրն Բլումը հավաստիացրեց «Երկիր» միությանը, որ նա շարունակելու է ջավախքահայության իրավունքների պաշտպանության իր ջանքերը և մասնավորապես, քայլեր է ձեռնարկելու Վահագն Չախալյանի հարցը Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի 2010թ. ապրիլի 26-30-ի նստաշրջանում բարձրացնելու ուղղությամբ:

Депутат Национального Собрания Франции Ролан Блум поднял проблемы джавахкских армян
Депутат Национального Собрания Франции Ролан Блум, в рамках визита делегации французских парламентариев в Тбилиси 13-16 апреля 2010г, во время своих встреч с представителями парламента и правительства Грузии поднял проблемы нарушения прав джавахкских армян. Депутатом было отмечено, что грузинские власти не решают волнующие джавахкских армян проблемы в соответствии с европейскими демократическими стандартами защиты этнических меньшинств.
Во время своих встреч г-н Блум уделил особое внимание делу джавахкского политического деятеля Ваагна Чахаляна, осужденного грузинскими властями по сфабрикованным обвинениям на 10 лет лишения свободы. Французским парламентарием было заявлено, что преследуя джавахкского активиста грузинские власти руководствуются очевидыми политическими мотивами. Грузинские должностные лица не приняли аргументы депутата, попытавшись убедить г-на Блума, что Ваагн Чахалян является «обычным хулиганом», который отбывает свое «заслуженное наказание».
Представив результаты обсуждений проблем Джавахка с грузинскими высокопоставленными должностными лицами, г-н Блум заверил Союз «Еркир», что он продолжит свои усилия по защите прав джавахкских армян и, в частности, предпримет шаги  по поднятию вопроса Ваагна Чахаляна на Сессии парламентской ассамблеи Совета Европы 26-30 апреля 2010г.