22 տարի առաջ անհետացած ամերիկացու մնացորդները գտել են Google քարտեզի շնորհիվ
Անհայտ կորած Ուիլյամ Մոլդտի դին հայտնաբերել են Google քարտեզի օգնությամբ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով The Sun-Sentinel-ին:
Տղամարդն անհետացել է 1997թ. ակումբ այցելելուց հետո: Ոստիկանության կողմից որոնողական աշխատանքները հաջողությամբ չեն պսակվել, և նրան անհայտ կորած են ճանաչել:
Սակայն 2019թ. օգոստոսին Լեյք-Ուորթ քաղաքի բնակիչը Google քարտեզի վրա իր տան մոտակայքում լճակի մեջ խորտակված ավտոմեքենա է նկատել: Իրավապահները դուրս են բերել ավտոմեքենան եւ դրա մեջ հայտնաբերել Մոլդտի մնացորդները:
Դեռևս հայտնի չէ, թե ինչպես է նա հայտնվել լճակում: Տղամարդու ծանոթների խոսքով՝ նա ալկոհոլից կախվածություն չուներ:
«Զարմանալի է, որ ավտոմեքենան հնարավոր էր տեսնել 2007թ. արբանյակային լուսանկարում, սակայն մինչ 2019թ. այն ոչ ոք չի նկատել»,-ասվում է The Charley Project բարեգործական կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:

Останки пропавшего 22 года назад американца нашли благодаря «Google»-картам
Тело пропавшего без вести американца Уильяма Молдта смогли найти с помощью онлайн карт, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на «The Sun-Sentinel».
Мужчина перестал выходить на связь после похода в клуб в 1997 году. Поиски полиции не увенчались успехом, и его считали без вести пропавшим.
Однако в конце августа 2019 года наблюдательный житель города Лейк-Уорт заметил на «Google»-картах затонувший в пруду автомобиль рядом со своим домом. Правоохранители достали машину из водоема и обнаружили в нем останки Молдта.
Пока остается неизвестным, как он оказался в водоеме. По словам знакомых, у него не было проблем с алкоголем.
«Удивительно, что автомобиль можно было увидеть на спутниковом снимке с 2007 года. Однако до 2019 года его просто никто не замечал», – говорится в сообщении благотворительной организации «The Charley Project».