Գագիկ Խաչատրյանին տեղափոխել են «Երևան–Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ
Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին տեղափոխել են «Երևան–Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ին հայտնեց քրեակատարողական ծառայության հանրային կապերի բաժնի պետ Նոնա Նավիկյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ Գագիկ Խաչատրյանը «Երևան–Կենտրոն» ՔԿՀ է տեղափոխվել երեկ երեկոյան։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Գագիկ Խաչատրյանը մի քանի օր գտնվել է քաղաքացիական հիվանդանոցում՝ հետազոտությունների։
Հիշեցնենք, որ չարաշահումների մեջ մեղադրվող Գագիկ Խաչատրյանը «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ է տեղափոխվել հոկտեմբերի 10-ին։ Ըստ պաշտոնական պատճառաբանության՝ հետազոտման։
Գագիկ Խաչատրյանը ձերբակալվել է օգոստոսի 27-ին, հետագայում նրան ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով նրան մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու եւ առանձնապես խոշոր չափերի գույքի վատնում կատարելու համար եւ որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը։
«Փաստինֆո»-ն հաղորդել էր, որ դա երկրորդ քրեական գործն է, որով Գ. Խաչատրյանն անցնում է։ Նա մեղադրյալի կարգավիճակ է ունեցել նաեւ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով՝ փետրվարից։ Այդ գործով նրան մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելը, սակայն ամիսներ առաջ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։ Այս գործը վերաբերում է պարարտանյութերի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահումներին։

Экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна вернули в СИЗО
Экс-министр финансов Армении, бывший глава Комитета государственных доходов РА Гагик Хачатрян доставлен в уголовно-исполнительное учреждение «Ереван-Кентрон». Об этом «ФактИнфо» сообщила руководитель отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления Нона Навикян.
По ее словам, Гагика Хачатряна перевели в УИУ вчера вечером.
Напомним, что Гагик Хачатрян был доставлен из СИЗО в медцентр «Святой Григорий Просветитель» 10-го октября. Согласно официальной информации, его перевели в больницу на обследование. Иные подробности не сообщаются.
Ранее Хачатрян прошел медобследование в МЦ «Астхик».
Напомним, что Гагик Хачатрян был задержан 27-го августа. Позже ему предъявили обвинение в злоупотреблении должностным положением и растрате имущества в особо крупных размерах. Суд удовлетворил ходатайство об его аресте.
Позже стало известно, что по расследуемому в Специальной следственной службе Армении уголовному делу Гагик Хачатрян уже на протяжении 6 месяцев имеет статус обвиняемого. Ему инкриминируют пункт 1 части 3 статьи 38-179 («Организация растраты в особо крупных размерах»). В рамках данного дела несколько месяцев назад в отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Вышеупомянутое дело ССС отправила в СНБ, где они были объединены в одно производство.