ԵԽ բարձրաստիճան պաշտոնյաները գալիս են Ստամբուլյան կոնվենցիայի շուրջ կարծրատիպերը «ջարդելու». «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նոյեմբերի 1-ին Եվրոպայի խորհրդի մի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնք ԵԽ-ում համակարգում են մարդու իրավունքների ոլորտը, ժամանելու են Հայաստան` հիմնականում Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասով իրավիճակին «մոտիկից ծանոթանալու», քննարկումներ անցկացնելու համար:
Վերջիններս կլինեն նաեւ ԱԺ-ում, կհանդիպեն ԱԺ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի, պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ։
«Օրակարգի միակ թեման Ստամբուլյան կոնվենցիան է, ինչպես ներկայացրել են եվրոպական պաշտոնյաները։ Քննարկումն ընթանալու է կոնվենցիայի շուրջ Հայաստանում առկա կարծրատիպերը ջարդելու ու կոնվենցիայի իրական նպատակները ներկայացնելու ուղղությամբ»,-ասաց ԱԺ մեր աղբյուրը»:

Европейские чиновники приедут в Армению, единственной темой повестки будет Стамбульская конвенция – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет, что группа высокопоставленных чиновников Совета Европы, которые координируют в СЕ сферу прав человека, 1-го ноября приедет в Армению в основном для «близкого ознакомления» с ситуацией по части Стамбульской конвенции и проведения обсуждений.
Они побывают также в парламенте, встретятся с председателем постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наирой Зограбян, председателем постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Владимиром Варданяном, председателем постоянной комиссии по внешним связям Рубеном Рубиняном.
«Как представили европейские чиновники, единственная тема повестки – Стамбульская конвенция. Обсуждение пройдет на тему разрушения существующих в Армении стереотипов вокруг Стамбульской конвенции и представления настоящих целей конвенции», – сообщил источник газеты в парламенте.