ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը ժամանել է Խաբարովսկ
Մարտի 22-ին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը ժամանել է Խաբարովսկ քաղաք: Դեսպանի այցը մեկնարկել է Խաբարովսկի երկրամասի նահանգապետ Վյաչեսլավ Շպորտի հետ հանդիպումով, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի մարզերի եւ վերոնշյալ երկրամասի միջեւ համագործակցության առկա հնարավորություններն ու ապագայի հեռանկարները: Իր ողջույնի խոսքում նահանգապետ Շպորտը նշել է, որ Ռուսաստանն ունի վաղեմի բարեկամական հարաբերություններ Հայաստանի հետ, եւ երկու երկրների դիրքորոշումները միջազգային տարբեր հարցերի շուրջ համահունչ են:
Անդրադառնալով Խաբարովսկի երկրամասի եւ Հայաստանի միջեւ փոխշփումներին՝ Վյաչեսլավ Շպորտը նկատել է, որ երկրամասի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսական համագործակցության արդյունավետության եւ նպատակահարմարության վառ օրինակ է հայաստանյան ազգային ավիափոխադրող  «Արմավիա» ընկերության կողմից քաղաքացիական «Սուխոյ Սուպերջեթ-100» ինքնաթիռի ձեռքբերումը: Այս հանգամանքը, ըստ նահանգապետի, պետք է խթանի մեքենաշինության ոլորտում Խաբարովսկի երկրամասի հետ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացմանը:
Իր հերթին դեսպան Եսայանը պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու համագործակցության ընդլայնմանն ամենատարբեր բնագավառներում:

Посол Армении в РФ встретился с губернатором Хабаровского края
22 марта посол Армении в России Олег Есаян совершил визит в Хабаровск. В ходе встречи с губернатором Хабаровского края Вячеславом  Шпортом стороны обсудили существующие возможности и будущие перспективы сотрудничества между областями Армении и Хабаровским краем, передает пресс-служба МИД РА.
Шпорт отметил, что Россия имеет дружественные отношения с Арменией, и позиции двух стран по различным международным вопросам совпадают.
Коснувшись взаимных контактов между Хабаровским краем и Арменией, Шпорт сказал, что ярким примером эффективности и целесообразности экономического сотрудничества между Арменией и данным краем является приобретение национальным авиаперевозчиком Армении – компанией «Армавиа» -  гражданского самолета «Сухой Суперджет-100».
Это, по словам губернатора, должно быть  стимулом для увеличения объемов товарооборота с Хабаровским краем.
Олег Есаян, в свою очередь, выразил готовность оказать содействие расширению сотрудничества в самых различных областях.