ԼՂՀ նախագահն ուղերձ է հղել
Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել։ Ուղերձում մասնավորապես ասված է.
«Փետրվարի 20-ը 23 տարի առաջ արցախցիների կյանքում նշանավորվեց որպես համազգային միասնության ու ազատատենչ ոգու վերածննդի սկիզբ և դարձավ հիրավի համաժողովրդական տոն: Այդ օրը մենք ի լուր աշխարհի հայտարարեցինք սեփական հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու, ինքնիշխան ու ժողովրդավարական պետություն կառուցելու մեր վճռականության մասին: Դա մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության կոչ էր, խաղաղ, արդար և օրինական պահանջ` համահունչ միջազգային հիմնարար նորմերին ու սկզբունքներին:
Մեր անցած ուղին ծանր էր ու դժվարին: Արցախը հայտնվեց մեզ պարտադրված պատերազմի բովում, որը դարձավ բազում ավերածությունների ու զոհերի պատճառ: Հանուն մեր ազգային-ազատագրական պայքարի իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հայ ժողովրդի լավագույն զավակները: Հավե՜րժ փառք ու պատիվ նրանց:
Այսօր Արցախում կայուն հիմք է ստեղծված հաստատուն քայլերով առաջ ընթանալու համար: Մեր նպատակը տնտեսության հետևողական զարգացումն է, պաշտպանունակության շարունակական ամրապնդումը, մարդկանց կենսապայմանների բարելավումը, ժամանակակից ու բարգավաճող պետության կառուցումը: Մենք ի զորու ենք լուծել մեր ժողովրդի առջև ծառացած բոլոր խնդիրները` միշտ վառ պահելով 1988-ի ոգին: Թանկագին արցախցիներ, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք: Թող հաջողությունն ուղեկցի ձեզ` ձեր բոլոր ձեռնարկումներում»։

Бако Саакян: «Сегодня в Арцахе создана необходимая основа для стабильного роста»
По случаю Дня возрождения Арцаха президент Республики Арцах Бако Саакян выступил с обращением, в котором, в частности, сказано:
От имени властей и от себя лично искренне поздравляю вас с очень дорогим и памятным днем - Днем возрождения Арцаха.
23 года назад 20 февраля ознаменовался в жизни арцахцев началом возрождения общенационального единства и свободолюбивого духа, став настоящим всенародным праздником. В этот день мы объявили всему миру о нашем стремлении жить свободно и независимо на собственной земле, строить суверенное и демократическое государство. Это был призыв к защите прав и свобод человека, мирное, справедливое и законное требование, всецело соответствующее основополагающим нормам и принципам международного права.
Пройденный нами путь был тяжелым и сложным. Арцах оказался в горниле навязанной нам войны, принесшей многочисленные жертвы и разрушения. Лучшие сыны армянского народа пожертвовали собой во имя нашей национально-освободительной борьбы. Вечная им слава и честь!
Сегодня в Арцахе создана необходимая основа для стабильного роста. Наша цель - поступательное развитие экономики, дальнейшее укрепление обороноспособности, улучшение жизненных условий граждан, построение современного и процветающего государства. Мы в состоянии решить все проблемы, стоящие перед нашим народом, поддерживая дух 1988 года.