Իշխող կոալիցիան ՄԻՊ պաշտոնում առաջադրելու է Կարեն Անդրեասյանի թեկնածությունը
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության առաջարկությամբ իշխող կոալիցիան որոշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրել «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Իրականում» ծրագրի հաղորդավար, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Կարեն Անդրեասյանի թեկնածությունը:
Ազգային ժողովը Մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի ընտրության հարցին կանդրադառնա փետրվարի 28–ին մեկնարկող քառօրյայում։ Հիշեցնենք, որ ՄԻՊ Արմեն Հարությունյանը Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ–ի մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցիչ նշանակվելու կապակցությամբ հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել ԱԺ։
Պաշտպանի պաշտոնում նշանակվում է 35 տարին լրացած ՀՀ այն քաղաքացին, ով ունի բարձրագույն կրթություն, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության բնագավառում անհրաժեշտ գիտելիքներ և փորձ, հասարակության մեջ բարձր հեղինակություն է վայելում։

Правящая коалиция выдвинет на должность омбудсмена кандидатуру Карена Андреасяна
По инициативе Республиканской партии Армении правящая коалиция решила  выдвинуть на должность Защитника прав человека (омбудсмена) кандидатуру ведущего телепередачи «Ираканум», кандидата юридических наук, члена Палаты адвокатов РА Карена Андреасяна.
Национальное собрание РА обсудит вопрос о назначении нового омбудсмена на четырехдневной сессии заседаний, которая начнется 28 февраля.
Отметим, что на должность омбудсмена назначается лицо, являющееся гражданином Республики Армения, достигшее 35-летнего возраста, имеющее высшее образование, необходимые познания и опыт в сфере защиты основных прав и свобод человека и высокий авторитет среди общественности. Защитник прав человека назначается на должность на шестилетний срок.
Напомним, что бывший омбудсмен РА Армен Арутюнян представил в НС заявление об отставке в связи с назначением на должность представителя комиссара Защитника прав человека ООН в Центральной Азии.