«Պահպանեք սահմանադրական օրենքի պահանջները». ՍԴ 7 դատավորների հայտարարությունը
Սահմանադրական դատարանի 7 անդամներ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ հորդորում են քրեական վարույթի շրջանակում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ գործողություններ կատարելիս խստիվ պահպանել սահմանադրական օրենքի պահանջները:
Հայտարարությունում ասվում է.
««Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի «Սահմանադրական դատարանի դատավորի անձեռնմխելիությունը» վերտառությամբ 9-րդ հոդվածով սահմանվում են նաեւ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողություններ կատարելու պահանջները, այն է՝ այդ գործողությունները կատարվում են` առավելագույնս ապահովելով մինչդատական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի եւ դատական իշխանության հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանը՝ ուղղակի կամ անուղղակի որեւէ միջամտություն:
Իրավասու մարմիններին հորդորում ենք քրեական վարույթի շրջանակում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ գործողություններ կատարելիս խստիվ պահպանել սահմանադրական օրենքի վերոհիշյալ պահանջները: Անկախ ստեղծված իրավիճակից՝ աշխատում ենք բնականոն հունով, հավատարիմ մնալով Սահմանադրական դատարանի դատավորի բարձր կոչմանը, շարունակելով ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործելով անկախ եւ անաչառ:

Соблюдайте требования конституционного закона – заявление 7 судей КС
7 судей Конституционного суда Армении выступили с заявлением в связи с ситуацией вокруг главы КС Грайра Товмасяна.
В тексте заявления говорится:
«В соответствии со статьей 9 конституционного закона «О Конституционном суде», которая предполагает неприкосновенность судьи Конституционного суда, устанавливаются также требования к действиям в отношении судьи в рамках уголовного производства. А именно: эти действия совершаются с максимальным обеспечением тайны досудебного производства, уважения к авторитету и независимости судьи и судебной власти, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи.
Мы призываем компетентные органы при совершении действий в рамках уголовного производства в отношении председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна строго соблюдать вышеуказанные требования конституционного закона.
Независимо от сложившейся ситуации, мы работаем в естественном ритме, оставаясь верными высокому званию судьи Конституционного суда, продолжая обеспечивать верховенство Конституции, действуя независимо и беспристрастно.