ԵՊՀ ՈՒԽ նախագահին բերման ենթարկելու օպերացիան կազմակերպվել էր պրոռեկտոր Իս­րա­յե­լյա­նի մի­ջո­ցով, որը ԿԳՄՍ նախարարի ընկերն է. «Իրատես»
«Ասում են, թե Դա­վիթ Ա­փո­յա­նին բեր­ման են­թար­կե­լու օ­պե­րա­ցիան կազ­մա­կերպ­վել էր ԵՊՀ պրո­ռեկ­տոր Ար­թուր Իս­րա­յե­լյա­նի մի­ջո­ցով, ո­րը ԿԳՄՍ նա­խա­րար Ա­րա­յիկ Հա­րու­թյու­նյա­նի ըն­կերն է, նրա աչքն ու ա­կան­ջը` ԵՊՀ-ում:
Իս­րա­յե­լյա­նը մի քա­նի ան­գամ զան­գել է Ա­փո­յա­նին, կան­չել` ինչ-որ կրա­կոց­նե­րի տե­սա­նյու­թեր «նա­յե­լու», «հարց­նե­լու»` ում է ճա­նա­չում կրա­կող­նե­րից, ո­րից հե­տո ԵՊՀ պա­հա­կա­յին ծա­ռա­յու­թյան պետ Լյո­վա Ա­ռուս­տա­մյա­նը ցուց­մունք է տվել, որ Դա­վիթ Ա­փո­յա­նը ճա­նա­չում է այդ տղա­նե­րին, ոս­տի­կան­նե­րը խիստ ցու­ցադ­րա­բար ե­կել-բեր­ման են են­թար­կել Ա­փո­յա­նին:
Այդ ծա­ռա­յու­թյուն­նե­րի դի­մաց Ա­ռուս­տա­մյա­նին ա­ռա­ջի­կա­յում պաշ­տո­նի բարձ­րա­ցում է սպա­սում, տո­նե­րից հե­տո նրան կն­շա­նա­կեն ու­սա­նո­ղա­կան հան­րա­կա­ցա­րա­նի տնօ­րեն, որ­պես ցու­ցանք, թե ինչ է կա­տար­վում հա­վա­տա­րիմ­նե­րի և ինչ` «ան­հա­վատ­նե­րի» հետ»,-գրում է թերթը։

Операцию по задержанию председателя Студсовета ЕГУ организовал проректор – друг Араика Арутюняна – «Иратес»
Газета «Иратес» пишет, что операция по задержанию Давида Апояна была организована с помощью проректора Ереванского государственного университета (ЕГУ) Артура Исраеляна, который является другом министра образования, науки, культуры и спорта и его «глазами и ушами» в ЕГУ.
Исраелян несколько раз звонил Апояну, вызывал, чтобы «смотреть» видео о каких-то выстрелах, «спросить», кого он знает из стреляющих. После этого сказал начальнику Службы безопасности ЕГУ Леве Арустамяну, что Давид Апоян знаком с этими парнями, затем пришли полицейские и показательно подвергли приводу Апояна. За эти услуги Арустамяна в ближайшее время ждет продвижение по карьерной лестнице. После праздников его назначат директором студенческого общежития, как пример того, что происходит с преданными, а что – с «неверными».