ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական թիմի հայտարարությունը
Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր»-ի թողարկման ընթացքում այսօր եթեր է հեռարձակվել Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ գեղարվեստական ոճով պատրաստված ռեպորտաժ, որը հանրությանը ոչ հավաստի տվյալների, քրեական գործում եղած «ապացույցների» ակնհայտ կանխակալ ներկայացման և անմեղության կանխավարկածի ցինիկ խախտման ցայտուն օրինակ է։
Զանգվածային լրատվության միջոցների օգտագործմամբ նման կոպիտ խախտումները կրկնակի դատապարտելի են, երբ տեղի են ունենում հարկատուների միջոցներից ֆինանսավորվող Հանրային հեռուստաընկերության կողմից, որն իր ակնհայտ քաղաքական պատվեր հանդիսացող ռեպորտաժը պատրաստելիս նույնիսկ նպատակահամար չի համարել ներկայացնել պաշտպանական կողմի դիրքորոշումը:
Ավելին, պարզ չէ, թե ինչ իրավական ընթացակարգի շրջանակներում է Հանրային հեռուստաընկերությանը հասու դարձել նշված «տեղեկատվությունը», երբ սույն քրեական գործով ներկայացված մեղադրանքի վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունը երբևէ հանդես չի եկել որևէ հրապարակային պարզաբանմամբ։
Հաշվի առնելով, որ սույն քրեական գործի շրջանակներում նախաքննության տվյալների հրապարակման անթույլատրելիության և գործի բազմակողմանի քննության ու հանրայնացման սկզբունքների խախտումն այլևս հատել է թույլատրելիի սահմանը՝ առաջիկա օրերին մեր փաստաբանական թիմը կձեռնարկի գործողություններ՝ պաշտպանության կողմի խախտված իրավունքների վերականգման և նշված իրավախախտումները կատարած անձանց շրջանակի բացահայտման և հրապարակման ուղղությամբ:
Հ.Գ. Ըստ ամենայնի, ոմանք սխալ են ընկալել զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնելու մասին Սահմանադրական դատարանի նախագահի երեկվա հարցազրույցում արված դիտարկումը:

Заявление адвокатской команды председателя КС Грайра Товмасяна
Сегодня в эфир программы «Новости» Общественной телекомпании вышел репортаж в художественном стиле, который является ярким примером очевидного субъективного изложения обществу недостоверных данных, «доказательств» в уголовном деле и циничного нарушения презумпции невиновности.
Подобные грубые нарушения с использованием средств массовой информации подлежат осуждению вдвойне, когда они исходят от Общественной телекомпании, финансируемой за счет средств налогоплательщиков, которая даже не сочла целесообразным при подготовке репортажа представить позицию стороны защиты.
Более того, неясно, в рамках каких правовых процедур Общественной телекомпании стала доступна упомянутая «информация», при том, что Специальная следственная служба в связи с обвинением в рамках данного уголовного дела никогда не выступала с каким-либо публичным разъяснением.
Принимая во внимание то, что в рамках данного уголовного дела нарушения принципов обнародования данных предварительного следствия, многостороннего расследования дела достигли пределов допустимого, в ближайшие дни наша адвокатская команда предпримет действия в направлении восстановления нарушенных прав стороны защиты, раскрытия и обнародования круга лиц, совершивших отмеченные правонарушения.
P.S.: Судя по всему, некоторые неверно восприняли замечание, сделанное в ходе вчерашнего интервью председателя Конституционного суда, о представлении иска о клевете.