Համալսարանական բժիշկները փրկել են մեկ ամսական փոքրիկի կյանքը
Համալսարանական բժիշկներին հաջողվել է փրկել մեկ ամսական փոքրիկի կյանքը: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Երևանի պետական բժշկական համալսարանը:
«Բժշկի մասնագիտությունում հաճախ է պատահում, երբ պետք է շատ արագ կողմնորոշվել, ախտորոշել՝ պացիենտի կյանքը փրկելու համար։ Շատ դեպքերում նույն ախտանիշները բնորոշ են տարբեր վիճակների, ինչը շեղում է՝ բարդացնում ախտորոշման ընթացքը։
Կարճ ժամանակ առաջ «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցի մանկաբուժական թիվ 1 կլինիկա է ընդունվել բրոնխիոլիտ ախտորոշումով մեկ ամսական երեխա։ Օբյեկտիվ զննման ժամանակ առկա են եղել արտահայտված հևոց, ինտոքսիկացիա՝ մարմնի նորմալ ջերմաստիճանի ֆոնին։ Հերթապահ մանկաբույժ Նունե Պողոսյանի ուշադրությունը գրավել են արտահայտված տախիկարդիան, սրտի խիստ խլացած և առիթմիկ տոները։
Հայտնաբերվեց սրտի սահմանների լայնացում, ինչպես նաև կրծքավանդակի ռենտգեն հետազոտության արդյունքում՝ սրտի սահմանների զգալի մեծացում:
Մանկաբուժության թիվ 1 կլինիկայի ղեկավար Կարինե Սիմոնյանի հետ խորհրդատվությունից հետո հրավիրվել է մանկական սրտաբան, ով էխոկարդիոգրաֆիկ հետազոտությամբ հայտնաբերեց աորտայի փականային ստենոզ՝ կրիտիկական կոարկտացիայով, բաց օվալ անցք, միջնախասրտային խտրոցի դեֆեկտ, միտրալ փականի անբավարարություն։ Նշված ախտորոշումով երեխայի կյանքին վտանգ սպառնացող վիճակը պահանջում էր անհապաղ վիրաբուժական միջամտություն։ Երեխան կլինիկայում գտնվել է ընդամենը վեց ժամ, որի ընթացքում թթվածնի սատուրացիան իջել է 93-86%։
Համալսարանական հիվանդանոցային համալիրի ռեանիմոբիլով՝ բժշկի ուղեկցությամբ, երեխան տեղափոխվել է Նորք-Մարաշ բժշկական կենտրոն, որտեղ անմիջապես կատարվել է անհետաձգելի վիրաբուժական կորեկցիա։ Վիրահատության առաջին էտապն անցել է բարեհաջող, սակայն նշված սրտի բարդ արատը շտկելու համար անհրաժեշտ են կորեկցիայի ևս երկու փուլ։ Մասնագետների թիմը փոքրիկ պացիենտին մաղթում է քաջառողջություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Врачи в Ереване спасли жизнь месячному младенцу
В педиатрическую клинику №1 университетской больницы «Мурацан» поступил месячный ребенок с бронхиолитом. Об этом сообщается на сайте Ереванского государственного медицинского университета.
В ходе осмотра у него были выявлены выраженная одышка и интоксикация на фоне нормальной температуры тела. Дежурный педиатр Нуне Погосян обратила внимание на выраженную тахикардию, а также крайне глухие и аритмичные тоны сердца.
Медики выявили расширение границ сердца, по результатам рентгена грудной клетки подтвердилось существенное расширение полостей сердца.
После консультации с руководителем педиатрической клиники N1 Карине Симонян был приглашен детский кардиолог, который посредством эхокардиографического обследования диагностировал клапанный стеноз аорты с критической коарктацией, открытое овальное окно, дефект межпредсердной перегородки, недостаточность митрального клапана. Состояние ребенка, представляющее угрозу жизни, требовало немедленного хирургического вмешательства. Ребенок в клинике пробыл всего 6 часов, в течение которых сатурация кислорода снизилась до 93-86%.
Ребенок на реанимобиле университетского больничного комплекса в сопровождении врача был доставлен в медцентр Норк-Мараша, где немедленно была проведена неотложная хирургическая коррекция. Первый этап операции прошел успешно, однако для устранения сложного порока сердца необходимо пройти еще два этапа коррекции.