Ադրբեջանը պետք է հաշտվի Արցախի ժողովրդի սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն տնօրինելու կամարտահայտության հետ
Անդրադառնալով նրան, որ Ադրբեջանի նախագահը զարմանք է հայտնել, թե ինչու մինչ այսօր չեն իրականացվում Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ 1993 թ. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանն ասել է. «Կարծում եմ, որ պարոն Ալիևի ձեւական զարմանքը չի կարող թաքցնել այն իրողությունը, որ ի պատասխան ՄԱԿ-ի ԱԽ 1993 թ. բանաձեւերի կոչերի՝ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, Ադրբեջանը պատրանքներ ունենանլով, որ հերթական ռազմական արկածախնդրությամբ հաջողության կհասնի, խափանում էր դրանց իրականացումը այնքան ժամանակ, քանի դեռ ինքը ստիպված չեղավ դիմել արցախյան կողմին զինադադար հաստատելու խնդրանքով:
Եվ եթե Ադրբեջանի իշխանությունները իրոք ցանկանում են խնդրի կարգավորում, ապա նրանք պետք է ոչ թե մեղադրեն միջազգային հանրությանը, այլ՝ հրաժարվեն ուժային տարբերակով խնդիրը լուծելու պատրանքներից ու հաշտվեն Արցախի ժողովրդի սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն տնօրինելու կամարտահայտության հետ»:

Азербайджан должен смириться с волеизъявлением народа Арцаха распоряжаться собственной судьбой – МИД РА
Комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что резолюции Совбеза ООН по Ливии исполнились буквально через несколько часов, а резолюции по Нагорному Карабаху не выполняются уже 17-18 лет, заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил, что в ответ на призывы принятых в 1993 году резолюций Совета безопасности прекратить военные действия, «Азербайджан, испытывая иллюзии, что достигнет успеха в очередной военной авантюре, срывал их реализацию до тех пор, пока не был вынужден обратиться к карабахской стороне с просьбой об установлении перемирия», передает «Регнум».
«Если власти Азербайджана действительно хотят урегулировать Карабахский конфликт, то они должны не обвинять международную общественность, а отказаться от иллюзий решения проблемы силовым путем и смириться с волеизъявлением народа Арцаха, который стремится распоряжаться собственной судьбой», - добавил Кочарян.