Բացառված չէ, որ դասերն ու հասարակական միջոցառումները կչեղարկվեն. Արսեն Թորոսյան
Բացառված չէ, որ սահմանափակումներ կմտցվեն հասարակական միջոցառումների անցկացման համար, իսկ դասերը կրկին կչեղարկվեն: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ կառավարության համար ամենից կարեւորը հասարակության առողջությունն է, եւ այդ պատճառով քաղաքական որեւէ հարց չի կանգնեցնի վերոնշյալ սահմանափակումները մտցնելու մասին որոշման ընդունումը: Նախարարը նշեց, որ անհրաժեշտության դեպքում որոշումները կընդունվեն, եւ հասարակությանն անմիջապես կտեղեկացվի այդ մասին:
Դպրոցները դասերը մեկ շաբաթով հետաձգվել էին, երբ հայտնի դարձավ կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքին մասին: Այդ որոշումը, նախարարի խոսքով, ընդունվեց, որպեսզի «հասարակության հետ վստահելի հարաբերություններ կառուցվի եւ որպեսզի համոզվենք, որ վիրուսի լոկալ տրանսմիսիա չի եղել»:
Այսօր արդեն հայտնաբերվել է կորոնավիրուսով վարակման 3 դեպք, երկրում իրավիճակը փոխվել է, եւ անհրաժեշտության դեպքում դասերը, ինչպես նաեւ հասարակական միջոցառումները կչեղարկվեն:

Не исключено, что школьные занятия и общественные мероприятия в Армении отменят – Арсен Торосян
Не исключено, что в Армении могут быть введены ограничения на общественные мероприятия, а школьные занятия могут быть снова отменены. Об этом в беседе с журналистами заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, общественное здоровье для правительства важнее всего, и потому никакие политические вопросы не остановят принятие решений о введении вышеназванных ограничений. При необходимости такие решения будут приняты, общественность сразу же поставят в известность, отметил министр.
Занятия в школах были отменены на неделю, когда был выявлен первый пациент с коронавирусом в Армении. Это решение, по словам министра, было принято, чтобы «построить доверительные отношения с общественностью и чтобы убедиться, что локальной трансмиссии вируса не было».
Сейчас, после диагностирования еще 3 случаев коронавируса, ситуация в стране изменилась, и при необходимости снова может быть принято решение об отмене школьных занятий, а также общественных мероприятий.