Ուրուգվայը ճանաչել է Պաղեստինի անկախությունը
Ուրուգվայը միացել է լատինամերիկյան մի շարք պետությունների, որոնք Պաղեստինի ինքնավարությունը ճանաչել են որպես անկախ պետություն։
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ Ուրուգվայի ԱԳՆ–ն այս որոշման մասին հայտնել է Պաղեստինի իշխանություններին։ Սակայն գերատեսչությունը չի պարզաբանել՝ Ուրուգվայը Պաղեստինի անկախությունը արդյոք 1967թ. սահմաններո՞ւմ է ճանաչել։
Ավելի վաղ Պաղեստինի ինքնավարությունը 1967թ. սահմաններում ճանաչել են Արգենտինան, Չիլին, Բոլիվիան, Էկվադորը, Բրազիլիան, Պարագվայը և Սուրինամը։ Նման հնարավորությունը քննարկում են նաև Մեքսիկան ու Նիկարագուան։
Իսրայելը քննադատում է լատինամերիկայն պետությունների գործողությունները և նրանց կողմից Պաղեստինի ինքնավարության անկախության ճանաչումը համարում է արգելք իսրայելա–պաղեստինյան խաղաղ բանակցությունների ճանապարհին։ ԱՄՆ–ը, իր հերթին, հայտարարել է, թե Պաղեստինի անկախության ճանաչումը վաղաժամ քայլ է։

Уругвай признал независимость Палестины
Уругвай присоединился к ряду латиноамериканских стран, признавших Палестинскую национальную автономию (ПНА) как независимое государство, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на «Associated Press».
Как передает агентство, МИД Уругвая заявил об этом решении руководству Палестинской автономии. Однако ведомство не уточнило, признает ли Уругвай независимую Палестину в границах 1967 года.
Напомним, что ранее ПНА в границах 1967 года признали Аргентина, Чили, Боливия, Эквадор, Бразилия, Парагвай и Суринам. Кроме того, эту возможность обсуждают Мексика и Никарагуа.
Израиль критикует действия латиноамериканских стран и называет признание ими ПНА как независимого государства препятствием на пути палестино-израильских мирных переговоров. США, в свою очередь, заявили, что признание независимости Палестины – это преждевременный шаг.