Քադաֆին հայտարարել է՝ մարտի 17–ը Միսրատ քաղաքի համար ճակատամարտի որոշիչ օրն է լինելու
Ինչպես հայտնել է «ՌԻԱ նովոստի» գործակալությունը, Լիբիայի ղեկավար Մուամար Քադաֆին հայտարարել է, թե այս օրը՝ մարտի 17–ը, Միսրատ քաղաքի համար տրվող ճակատամարտի որոշիչ օրն է դառնալու։ Նշենք, որ այս քաղաքը Լիբիայի արևմուտքում գտնվող միակ բնակավայրն է, որը  ցուցարարների վերահսկողության տակ է։
Դրանից հետո կառավարությունը կարող է սկսել երկրի արևելքում գտնվող Բենգազ քաղաքի գրավումը։
Վերջերս Քադաֆիի որդին՝ Սայիֆ ալ–Իսլամ Քադաֆին, հայտարարել էր, թե կառավարական զորքերը շատ մոտ են Բենգազ քաղաքի գրավմանը, որտեղ կետնրոնացված է ընդդիմության պատվարը։
–Ռազմական գործողությունները ավարտված են։ 48 ժամից ամեն ինչ կվերջանա։ Մեր զորքերն արդեն մոտ են Բենգազին։ Ինչ որոշում էլ ընդունվի, արդեն շատ ուշ է լինելու,–հայտարարել է Ս. Քադաֆին ի պատասխան այն հարցի, թե հնարավո՞ր է՝ Լիբիայի վրա ոչ թռիչքային գոտի ստեղծվի։
Հիշեցնք, որ Լիբիայի  վրայով թռիչքներն արգելելու և երկինքը փակելու առաջարկը հնչել էր Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի կողմից։

Каддафи объявил дату решающей битвы за город Мисрата
Ливийский лидер Муаммар Каддафи заявил, что сегодняшний день, 17 марта 2011г., станет днем «решающей битвы» за город Мисрата – единственный населенный пункт на западе Ливии, остающийся под контролем повстанцев, передает «РБК» со ссылкой на «Associated Press».
После этого правительственные войска смогут приступить к захвату города Бенгази на востоке страны.
Накануне сын полковника Саиф аль-Ислам Каддафи заявил, что правительственные войска Ливии близки к взятию Бенгази, в котором сконцентрированы основные силы оппозиции.
«Военные операции завершены. Через 48 часов все будет кончено. Наши войска уже подходят к Бенгази. Какое бы решение ни было принято, будет уже слишком поздно», - заявил С.Каддафи в ответ на вопрос о возможном введении над Ливией бесполетной зоны.
Напомним, что подобное предложение со стороны Франции и Великобритании было отклонено в ходе прошедшего накануне заседания министров иностранных дел стран Большой восьмерки (G8).