Ժիրայր Սեֆիլյանը՝ երեկ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի տուն գնալու մասին. «Ավելին չէի էլ սպասում»
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը մեկնաբանելով ՀԱԿ հանրահավաքի մասնակիցների կողմից Ազատության հրապարակ մուտք գործելը՝ «7օր»-ին ասել է.
–Ազատության հրապարակում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գտնվելը ճնշեց Կոնգրեսի ղեկավարությանը, որ նրանք վերջ ի վերջո ժողովրդի պահանջը կատարեն։
Ժ. Սեֆիլյանին, սակայն, հետաքրքրում է այս ամենի շարունակությունը։
–Ազատության հրապարակն ազատագրելը չպետք է լինի ինքնանպատակ։ Այս իմաստով մեր նախկին բոլոր մտահոգություններն ընդդիմության գործելաոճի և մարտավարության վերաբերյալ շարունակում են մնալ,–ասել է Ժ. Սեֆիլյանը։
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի՝ երեկ Ազատության հրապարակում ներկա գտնվողներին բարի գիշեր մաղթելուն և տուն գնալուն, Ժ. Սեֆիլյանն ասել է, թե ավելին չէր էլ սպասում։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանին Լևոն Տեր–Պետրոսյանի չմոտենալն ու նրան ընդհանրապես չհիշատակելն էլ Ժ. Սեֆիլյանին տխրեցրել է։
–Մի կողմից Ազատության հրապարակի ազատագրման բերկրանքն ապրեց ժողովուրդը, մյուս կողմից տեսնելով այդ պառակտվածությունը, իր հոգու խորքում նորից տխրությունը պահած՝ վերադարձավ տուն։ Շատ վատ եմ վերաբերվում երեկվա կատարված այդ երույթին,–ընդգծել է նա։

Большего от Левона Тер-Петросяна я и не ожидал – Жирайр Сефилян
Комментируя вступление на площадь Свободы участников организованного Армянским национальным конгрессом митинга, член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян заявил «7or»:
«Пребывание Раффи Ованнисяна на площади Свободы оказало давление на руководство АНК,  чтобы они, в конце концов, выполнили требование народа».
Жирайра Сефиляна, однако, интересует продолжение всего этого.
«Освобождение площади Свободы не должно быть самоцелью. В этом смысле, все наши предыдущие беспокойства относительно образа действий  и стратегии оппозиции  продолжают оставаться», - отметил он.
Что касается пожелания лидера АНК Левона Тер-Петроясна присутствующим на площади Свободы спокойной ночи и его ухода домой, Сефилян сказал, что большего он и не ожидал.
То обстоятельство, что Левон Тер-Петросян не подошел к Раффи Ованнисяну и не упоминал о нем вообще, опечалило Сефиляна.
«С одной стороны, народ пережил ликование от освобождения площади Свободы, с другой же – люди, в глубине души опечаленные этим расколом, вернулись домой. Я крайне отрицательно отношусь к этому явлению», - подчеркнул Сефилян.