Էդուարդ Հովհաննիսյան. «Ամտոմեքենաների տեխնիկական զննությունը ձևական բնույթ է կրում»
«Աքիլլես» ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ-ի նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանն այսօր տված ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, թե մեր երկրում ամտոմեքենաների տեխնիկական զննությունը ձևական բնույթ է կրում.
Հաճախ ավտոմեքենան ընդհանրապես տեխզննում չի անցնում, սակայն վարորդներին կտրոն է տրվում։
Նրա խոսքերով՝ տեխզննման կայանները փաստաթղթով սահմանված 64 կետերից այսօր միայն երկուսն են իրականացնում, քանի որ տեխնիկական հագեցվածություն չունեն։
Տրանսպորտի ու կապի նախարարությունը, որն իրականացնում է այս ոլորտի վերահսկողությունը, միայն թղթի վրա է գործ անում,–ընդգծել է Է. Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, թե բազմաթիվ են տեխզննման կայանների ապօրինություններից ու սահմանված գներից դժգոհ վարորդները։
«Աքիլլես» ՀԿ–ի նախագահը նաև փաստել է, թե անթույլատրելի է, որ իրականում տեխզննում չանցած, բայց կտրոն ստացած ավտոմեքենայի վթարի դեպքում ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է վարորդի վրա, այնինչ դրա կեսը պետք է կրի տեխզննման կայանը։

В нашей стране техосмотр автомобилей носит формальный характер - Эдуард Ованнисян
На сегодняшней пресс-конференции председатель о/о «Центр защиты прав водителей "Ахиллес"» Эдуард Ованнисян заявил, что в нашей стране технический осмотр автомобилей носит формальный характер.
«Часто автомобиль вообще не проходит техосмотр, однако водителям выдается талон»,- отметил он.
По его словам, из отмеченных в документе  64 станций техосмотра сегодня действуют лишь две, так как остальные технически не оснащены.
«Министерство транспорта и связи, которое и осуществляет контроль над этой сферой, работает фиктивно», - отметил Э.Ованнисян.
Он подчеркнул, что многие водители  выражают недовольство в связи с  беззаконием на проводящих техосмотр станциях и установленными ценами.
Председатель о/о «Центр защиты прав водителей "Ахиллес" также констатировал, что по закону запрещается возлагать на водителя всю ответственность за аварию автомобиля, не прошедшего в действительности техосмотр, но получившего талон. По его словам, половину понесенной потери должна нести станция по техосмотру.