Լիբիայի ռազմական գործողություններում կոալիցիոն ուժերին չեն բավականացնում ինքնաթիռները
Բելգիական ԶԼՄ–ները հաղորդում են, թե ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը խոստովանել է, որ Լիբիայում «Միացյալ պաշտպան» ռազմական գործողությունն իրականացնելիս կոալիցիոն դաշինքը մի քանի գրոհային ինքնաթիռների անհրաժեշտություն ունի։
«ՌԻԱ նովոստի»–ն գրում է, թե արտասահմանյան լրատվամիջոցների տեղեկությունների համաձայն՝ ռազմաքաղաքական դաշինքի ղեկավարն ակնկալում է, որ Իտալիան, Իսպանիան ու Նիդեռլանդները, որոնց ինքնաթիռները մինչև այժմ մասնակցել են Լիբիայի օդային տարածքը հսկելուն, կմիանան ցամաքային նպատակակետերին օդային հարվածներ հասցնելու գործողություններին։
Սակայն Իսպանիայի արտգործնախարար Տրինիդադ Խիմենեսն արդեն հայտարարել է, թե իր երկիրը, որը Լիբիայում ռազմական գործողություններ իրականացնելու համար արդեն չորս հատ F-16 կործանիչ է տվել, մտադիր չէ լրացուցիչ ռազմական միջոցներ տրամադրել։
«Միացյալ պաշտպան» գործողության մեջ ընդգրկված կործանիչների կեսը տրամադրել են Ֆրանսիան ու Մեծ Բրիտանիան, մնացածը՝ Կանադան, Բելգիան, Դանիան և Նորվեգիան։ Ապրիլի 4–ին ԱՄՆ–ը գործողությունից դուրս բերեց 50 գրոհային ինքնաթիռներ, ինչը և հանգեցրեց թռիչքային ռազմական տեխնիկայի պակասին։

НАТО не хватает самолетов для проведения операции в Ливии – генсек
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен признал, что альянс нуждается в нескольких самолетах-штурмовиках при проведении в Ливии военной операции «Объединенный защитник», сообщает «РИА Новости» со ссылкой на бельгийские СМИ.
По их информации, глава военно-политического блока ожидает участия в авиаударах, главным образом, от Италии, Испании и Нидерландов, самолеты которых до сих пор участвовали лишь в воздушном патрулировании в Ливии,
Однако министр иностранных дел Испании Тринидад Хименес уже заявила, что ее страна, выделившая для обеспечения операции в Ливии четыре истребителя-бомбардировщика F-16 и самолет-дозаправщик, не намерена предоставлять дополнительные военные средства.
Половину истребителей, задействованных в операции «Объединенный защитник», выделили Франция и Великобритания, остальные самолеты предоставили Канада, Бельгия, Дания и Норвегия. 4 апреля США вывели из операции порядка 50 самолетов-штурмовиков, что привело к нехватке летной боевой техники.