Աշխարհի ամենահարուստ մարդը տուգանվել է 1 մլրդ դոլարով
«The Financial Times» թերթը գրում է, որ մեքսիկացի միլիարդատեր Կառլոս Սլիմը տուգանվել է մեկ միլիարդ դոլարով։
Մեքսիկայի Մրցակցության դաշնային հանձնաժողովը անօրինական է համարել երկրի ամենախոշոր «America Movil» հեռահաղորդակցային ընկերության և նրա դուստր ձեռնարկության՝ «Radiomovil Dipsa»–ի (Telcel) գործունեությունը։ «Telcel»–ը մեղադրվում է ռոումինգի ու մուտքային զանգերի սակագների բարձրացման համար։ Հանձնաժողովը նաև գտել է, որ «America Movil» ընկերությունը մշտապես բարձրացնում է մրցակիցներին տրամադրվող ցամաքային հեռախոսակապի գները։
«The New York Times»–ը հաղորդում է, որ ընկերության ղեկավարությունը համաձայն չէ դրված տուգանքին և նախատեսում է վիճարկել այն դատարանում։
«America Movil» ընկերությունը վերահսկում է Մեքսիկայի հեռախոսային կապի ակտիվների 70%–ը, իսկ «Telcel»–ի բաժանորդներ են մեքսիկացիների 90%–ը։
Հեռահաղորդակցության ոլորտը Կառլոս Սլիմի հիմնական բիզնեսն է, ով, «Ֆորբս» ամսագրի տվյալներով, համարվում է 2010թ. աշխարհի ամենահարուստ մարդը։ «Lenta.ru»–ն տեղեկացնում է, որ նրա կարողությունը կազմում է 74 մլրդ դոլար և արագորեն աճում է. միայն 2010թ. Կառլոս Սլիմը աշխատել է 20 մլրդ դոլար։

Богатейшего человека мира оштрафовали на миллиард долларов
Компанию мексиканского миллиардера Карлоса Слима оштрафовали на миллиард долларов, передает «Lenta.ru» со ссылкой на  газету «The Financial Time»
Мексиканская Федеральная комиссия по конкуренции сочла незаконной деятельность крупнейшей в стране телекоммуникационной компании «America Movil»и ее дочернего предприятия «Radiomovil Dipsa» (Telcel). Telcel обвинили в завышении тарифов на роуминг и входящие звонки. Также комиссия считает, что «America Movil» постоянно завышает цены на предоставление конкурентам услуг наземной мобильной связи.
Руководство компании не согласно с наложенным штрафом и планирует оспорить его в суде, сообщает «The New York Times».
Компания «America Movil »контролирует 70 процентов активов мобильной связи в Мексике, а клиентами оператора «Telcel» являются 90 процентов мексиканцев.
Телекоммуникации – основной бизнес Карлоса Слима, который с 2010 года является самым богатым человеком в мире по версии журнала «Forbes». Его капитал насчитывает 74 миллиарда долларов и быстро растет: только за 2010 год Карлос Слим заработал 20 миллиардов долларов.