ԱՄՆ–ը տարհանում է Սիրիայում իր դեսպանատան անձնակազմին
«Ասոշիեյթիդ Պրես» գործակալությունը հաղորդում է, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը Սիրիայի մայրաքաղաքում գտնվող ԱՄՆ–ի դեսպանատնից տարհանում է անձնակազմի մի մասին, ինչպես նաև Ամերիկայի քաղաքացիներին խորհուրդ է տալիս այդ երկրից որքան հնարավոր է շուտ հեռանալ աճող քաղաքական անկայունության պատճառով։
Պետքարտուղարությունը երկուշաբթի խորհուրդ էր տվել ձեռնպահ մնալ դեպի Սիրիա ուղևորություններից, ինչպես նաև հանձնարարել էր տարհանել Դամասկոսի դեսպանատան տեխնիկական ու ծառայողական անձնակազմին ու նրանց ընտանիքների անդամներին։
Նշենք նաև, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը քննարկում է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ–Ասադի ու նրա կառավարության դեմ մի շարք պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությունը։ Պատժամիջոցների նպատակը տեղի ոստիկանության ու բողոքի զանգվածային ցույցերի մասնակիցների միջև արյունահեղ բախումները դադարեցնելն է։

США эвакуируют своих дипломатов из Сирии
Государственный департамент США эвакуирует часть персонала из американского посольства в столице Сирии, а также рекомендует американским гражданам как можно быстрее покинуть страну из-за нарастающей политической нестабильности, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на  «Ассошиэйтед Пресс».
Вчера госдеп рекомендовал воздержаться от поездок в страну, а также распорядился эвакуировать технический и обслуживающий персонал посольства в Дамаске и членов их семей.
Кроме того, как  стало известно, Соединенные Штаты рассматривают возможность введения санкций в отношении членов правительства Сирии, сообщает «Reuters» со ссылкой на высокопоставленные источники в администрации президента Барака Обамы.