ՀԱԿ–ը համարում է, որ իշխանությունը 2–րդ պահանջն էլ կատարեց
Երևանի քաղաքապետարանն ի գիտություն է ընդունել ապրիլի 28-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու ՀԱԿ–ի  իրազեկումը։ ՀԱԿ–ը համարում է, որ այսպիսով իշխանությունները բավարարեցին իրենց պահանջներից ևս մեկը։ Այս մասին «7օր»–ին ասել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը՝ հաստատելով, որ, փաստորեն, մնացել է մեկ պահանջ, որպեսզի իշխանությունները կատարեն։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 8–ի ՀԱԿ հանրահավաքի ժամանակ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հայտարարել էր.
Մենք ակնկալում ենք, որ մինչև հաջորդ հանրահավաքը, որ կկայանա ապրիլի 28-ին, հանուն երկխոսության մեր կողմից առաջ քաշված երեք նվազագույն պահանջները, որոնք են՝ քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, Ազատության հրապարակում հանրահավաքներ անցկացնելու իրավունքի վերականգնումը և մարտի 1-ի սպանությունները բացահայտելու պաշտոնական հավաստիացումը, կատարված պետք է լինեն։ Եթե դա տեղի չունենա, ապա Հայ ազգային կոնգրեսը, սպառված համարելով երկխոսության հնարավորությունը, հարկադրված է լինելու կտրուկ փոխել իր մարտավարությունն ու գործողությունների բնույթը։ Մենք դեռևս հակված չենք իշխանության հետ վերջնագրի լեզվով խոսելու, բայց ժողովրդի համբերությունն էլ չափ ու սահման ունի։ Ապրիլի 28-ը պետք է դառնա կա՛մ երկխոսության սկզբնավորման, կա՛մ էլ՝ իշխանության ու հասարակության վերջնական ջրբաժանի օր։
Դրանից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն հրավիրեց և հրահանգեց՝ մարտի 1–ի գործի բացահայտմանը նոր թափ և ընդգծված ակտիվացում հաղորդել:

Власти выполнили и второе требование – АНК
Мэрия Еревана приняла к сведению уведомления оппозиционного Армянского национального конгресса о проведении 28 апреля митинга на площади Свободы. Этим, как считают представители АНК, власти удовлетворили еще одно из их требований. Об этом «7or» сообщил координатор АНК Левон Зурабян, подтвердив, что, фактически, осталось одно требование, которое власти должны выполнить.
Напомним, что на митинге  8 апреля лидер АНК Левон Тер-Петросян заявил:
«Я хочу еще раз уточнить нашу политическую повестку. Мы ожидаем, что до следующего митинга, который состоится 28-го апреля, наши три минимальных требования, выдвинутых во имя диалога, коими являются освобождение всех политзаключенных, восстановление права на проведение митингов на площади Свободы и официальное заверение о намерении раскрыть убийства в ходе событий 1-го марта, должны будут выполнены. Если этого не произойдет, АНК, считая исчерпанной возможность установления диалога, будет вынужден резко изменить свою тактику и характер действий. Мы пока не склонны говорить с властями на языке ультиматума, но терпение народа имеет пределы. 28 апреля станет либо днем начала диалога, либо днем появления окончательного водораздела между властями и обществом».
После этого президент РА Серж Саргсян созвал совещание и поручил участникам совещания дать новый импульс раскрытию событий 1 марта.
Этот шаг президента РА координатор АНК Левон Зурабян расценил как выполнение одного из требований АНК.