Ռազմիկ Զոհրաբյան. «Ընդդիմությունը շատ չի ճնշում, իշխանությունը շատ չի ընդդիմանում»
ՀՀԿ փոխնախագահ Ռազմիկ Զոհրաբյանը, հանդիպում ունենալով լրագրողների հետ, նշել է, թե իրենք նախօրոք հայտարարել են, որ գնում են քաղաքացիական հասարակության ձևավորման ճանապարհով, ու քաղաքական գործընթացներից երևում է, որ և՛ իշխանությունները, և՛ ընդդիմությունն այդ համատեղ կոչին ընդառաջ են գնում.
–Վերջին քաղաքական իրադարձությունները, միջոցառումները գնում են փոխհամաձայնության մթնոլորտում, ընդդիմությունը շատ չի ճնշում, իշխանությունը շատ չի ընդդիմանում, այսինքն՝ պետք է գնալ սահմանադրական ճանապարհով, օրենքի ճանապարհով։
Նրա խոսքերով՝ իրենք հայտարարել են, որ միշտ պատրաստ են երկխոսության։
Երկխոսությունը գործընթաց է։ Երբ իշխանության ու ընդդիմության կողմից չկան ընդհարումներ, սա արդեն փոխզիջում է։ Եթե պատկերացնում եք, թե Սերժ Սարգսյանն ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանը մի սենյակում նստեն ու բանակցեն, ապա դա այդպես չէ,–ընդգծել է Ռ. Զոհրաբյանը։

Оппозиция оказывает не очень сильное давление, а власти не слишком сопротивляются - Размик Зограбян
На сегодняшней пресс-конференции вице-председатель Республиканской партии Армении Размик Зограбян отметил, что они заранее заявили, что идут по пути формирования гражданского общества, и из политических процессов видно, что и власти, и оппозиция идут навстречу этому совместному призыву.
«Последние политические события, мероприятия протекают в атмосфере взаимного согласия: оппозиция оказывает не очень сильное давление, а власти не слишком сопротивляются, то есть, надо идти конституционным путем, действовать в рамках закона», - заявил он.
По словам вице-председателя РПА, они заявили, что всегда готовы на диалог.
«Диалог – это процесс. Когда ни власти, ни оппозиция не инициируют конфликт, то это уже компромисс. Если вы представляете, что Серж Саргсян и Левон Тер-Петросян сядут за стол переговоров в одном кабинете, то это не так», - добавил Зограбян.