Կազանում չեզոքացվել է «Հիզբ ութ Թահրիր» ահաբեկչական կազմակերպության բջիջը
Կազանում լուծարվել է «Հիզբ ութ Թահրիր ալ Իսլամի» միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության հերթական բջիջը: Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության դաշնային ծառայության հասարակայնության հետ կապերի կենտրոնի տեղեկատվության համաձայն՝ գործողության ընթացքում բջջի 5 ակտիվ անդամներ բերման են ենթարկվել, գրում է topwar.ru կայքը:
Հաղորդվում է, որ գործողությունն իրականացրել են Անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցները՝ ՆԳՆ և Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումների հետ համատեղ:
«Այդ անձինք ծավալում էին հակասահմանադրական գործողություններ՝ հիմնվելով այսպես կոչված «համաշխարհային խալիֆայության» ստեղծման, աշխարհիկ հասարակության ինստիտուտների ոչնչացման դոկտրինի վրա` ուղղված գործող իշխանության բռնի տապալմանը»,-ասված է ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ընդգծվում է, որ ձերբակալվածները տարածում էին իրենց գաղափարախոսությունը Թաթարստանի Հանրապետության բնակիչների շրջանում, իրենց շարքերում հավաքագրում էին իսլամ դավանող երիտասարդների:
Ձերբակալվածների բնակության վայրում կատարված խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել է Ռուսաստանում արգելված մեծ քանակությամբ գրականություն, քարոզչական նյութեր, կապի միջոցներ, էլեկտրոնային կրիչներ և այլն:
Բջջի անդամների նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել, լրացուցիչ դրվագներ հաստատելու և կազմակերպության հավանական այլ անդամներ գտնելու նպատակով օպերատիվ-որոնողական աշխատանքները շարունակվում են:

В Казани ликвидировали ячейку террористической организации «Хизб ут-Тахрир»
В Казани ликвидирована еще одна ячейка запрещенной в России международной террористической организации «Хизб ут-Тахрир аль-Ислами». Как сообщает Центр общественных связей (ЦОС) ФСБ РФ, в ходе операции задержаны 5 активных участников ячейки.
Согласно сообщению, операция была проведена сотрудниками ФСБ совместно с подразделениями МВД и Росгвардии.
«Данные лица осуществляли антиконституционную деятельность, основанную на доктрине создания так называемого «всемирного халифата», разрушения институтов светского общества и направленную на свержение насильственным путем действующей власти», – заявили в ЦОС ФСБ.
Подчеркивается, что задержанные распространяли среди жителей Республики Татарстан свою идеологию, осуществляли вербовку в свои ряды молодых людей исламского вероисповедания. При этом соблюдались серьезные условия конспирации.
В ходе обысков по месту жительства задержанных обнаружено и изъято большое количество запрещенной в России литературы, пропагандистских материалов, средства связи, электронные носители и т.д.
В отношении участников ячейки возбуждено уголовное дело, следственные и оперативно-розыскные мероприятия с целью установления дополнительных эпизодов и вероятных участников организации продолжаются.