Այսօր Վրաստանում անցկացվում է խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլը
Ընտրությունների երկրորդ փուլն այսօր անցկացվում է Վրաստանի ամբողջ տարածքում՝ 17 միամանդատ ընտրատարածքներում: Տեղամասերը բացվել են ուղիղ 8:00-ին:
Քվեարկությունը տեղի է ունենում 1 914 ընտրատեղամասերում: Բացի այդ, ստեղծվել են ևս 80 հատուկ ընտրատեղամասեր՝ ստացիոնար բժշկական հաստատություններում գտնվող և մեկուսացված (կարանտին, ինքնամեկուսացում) մարդկանց համար: Ընտրողների ընդհանուր թիվը կազմում է 2 140 210:
Վրաստանի ԿԸՀ-ից հայտնում են, որ իրենք հոգացել են այն մասին, որ թույլ չտան քվեարկության ժամանակ վարակի տարածումը և նախազգուշական միջոցառումներ են ձեռնարկել: Ընտրողները ընտրատեղամասերում ներկայանում են դիմակներով: Ընտրական հանձնաժողովների անդամները, դիտորդները և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները ջերմաչափվում են՝ նախքան ընտրատեղամաս մտնելը: Դրա հետ մեկտեղ, նրանք պետք է կրեն ձեռնոցներ, դիմակներ և վահաններ:
Նոյեմբերի 21-ին ընտրությունները դիտարկելու համար գրանցվել են ընտրական սուբյեկտների 9,5 հազար ներկայացուցիչներ, 132 տեղական դիտորդական կազմակերպությունների 47,3 հազար դիտորդներ և 48 միջազգային կազմակերպությունների 920 դիտորդներ: Ընտրական գործընթացը լուսաբանելու համար հավատարմագրում են ստացել 118 լրատվամիջոցների մոտ 5,6 հազար լրագրողներ:
Երկրորդ փուլն առաջին փուլից տարբերվում է նրանով, որ ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները չեն հետևում գործընթացին: Ի նշան բողոքի՝ ընդդիմությունը հետ է կանչել իր դիտորդներին և հանձնաժողովների անդամներին:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլի համար ծախսել է 8,6 միլիոն լարի (ավելի քան 2,6 միլիոն դոլար):
Իշխող «Վրացական երազանքը» միակ ընտրական սուբյեկտն է, որը մասնակցում է երկրորդ փուլին: Բոլոր ընդդիմադիր կուսակցությունները հանել են իրենց թեկնածուներին:
Ընտրությունները կայացած են կհամարվեն ցանկացած ակտիվության դեպքում: Կհաղթի այն թեկնածուն, ով կստանա ձայների պարզ մեծամասնությունը:

Сегодня проходит второй тур парламентских выборов в Грузии
В 17 одномандатных округах по Грузии сегодня проходит второй тур выборов – ровно в 8:00 открылись избирательные участки.
Голосование проходит на 1 914 избирательных участков. Кроме того, для лиц, находящихся в стационарных лечебных учреждениях и в изоляции (карантин, самоизоляция), созданы еще 80 специальных участков. Общее число избирателей составляет 2 140 210 человек.
В ЦИК Грузии заявляют, что они позаботились о том, чтобы не допустить распространения инфекции во время голосования и приняли меры предосторожности. Избиратели появляются на участках в масках. Члены избирательных комиссий, наблюдатели и представители СМИ проходят термоскрининг перед входом на участок. При этом на них должны быть надеты перчатки, маски и щиты.
Для наблюдения за выборами 21 ноября зарегистрированы 9,5 тысячи представителей избирательных субъектов, 47,3 тысячи наблюдателей от 132 местных наблюдательных организаций и 920 наблюдателей от 48 международных организаций. Для освещения избирательного процесса аккредитацию получили около 5,6 тысячи журналистов от 118 СМИ.
От первого тура второй будет отличаться тем, что за процессом не будут следить представители оппозиционных партий. В знак протеста оппозиция сняла своих наблюдателей и отозвала членов комиссий.
Центральная избирательная комиссия потратила на второй тур парламентских выборов 8,6 миллиона лари (более 2,6 миллиона долларов).
Правящая «Грузинская мечта» – единственный избирательный субъект, который участвует во втором туре. Все оппозиционные партии сняли своих кандидатов.
Выборы будут считаться состоявшимися при любой явке. Победит тот кандидат, который получит простое большинство голосов.