Սյունիքի սահմանի երկարությունը 60-70 կիլոմետրով ավելացել է. սահմանակից Զանգելանի շրջանն անցնում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ. «Հրապարակ»
«Սյունիքի սահմանի երկարությունը 60-70 կիլոմետրով փոփոխվել է, քանի որ սահմանակից Զանգելանի շրջանն անցնում է ադրբեջանական վերահսկողության տակ։
«Մեղրու մի կողմն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է, մյուս կողմից Նախիջևանի հետ սահման ունենք՝ 70 կիլոմետր։ Դա մեր Մեղրու գունդն էր պահում, հիմա մի հատ էլ 70 կմ արդեն Արցախի կողմից է ավելացել»,-ասաց Մեղրու քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանը։
Հիշեցնենք, որ հայ-իրանական սահմանը դեռ ռուս սահմանապահներն են պահում։ Նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ, որպես 9-րդ կետ, մտավ ճանապարհների կառուցումը, որով Նախիջևանը պետք է կապվի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ։
Մինչ ոմանք մեզ փորձում էին հանգստացնել, թե «հլը ո՜ւր եք, ճանապարհների կառուցումը տարիներ կտևի», պարզվում է, այնքան էլ այդպես չէ․ թանաքը դեռ չչորացած՝ ռուս սահմանապահների հետ Մեղրի են այցելել ռուսական «Հարավկովկասյան երկաթուղու» աշխատակիցները և ուսումնասիրել տեղանքը։
«Ասել են, որ սա հեռանկարային հարց է, էս պահին ոչ մի կոնկրետ բան չկա, բայց խոսքը երկաթուղու մասին է։ Նայել են, գնացել»,- ասաց քաղաքապետը»,-գրում է թերթը:

Протяженность Сюникской границы увеличилась на 60-70 километров – «Грапарак»
Протяженность Сюникской границы изменилась на 60-70 километров, так как приграничный Зангеланский район переходит под контроль Азербайджана. Об этом пишет газета «Грапарак».
«По одну сторону Мегри находится Иран, а по другую – имеется 70-километровая граница с Нахичеваном. Ее охранял наш Мегринский полк, а сейчас еще и прибавились 70 км со стороны Арцаха», – сказал мэр Мегри Мхитар Закарян.
Напомним, что армяно-иранскую границу еще охраняют российские пограничники. Заявлением от 10 ноября в качестве 9 пункта вошло и строительство дорог, которым Нахиджеван должен связаться с западными районами Азербайджана.
«Пока некоторые пытаются нас успокоить, говоря, что «строительство дорог будет длиться годами», оказывается все совсем не так – чернила еще не высохли, а сотрудники российской «Южно-Кавказской железной дороги» вместе с российскими пограничниками уже посетили Мегри и изучили местность.
«Сказали, что это перспективный вопрос, на этот момент нет ничего конкретного, но речь о железной дороге. Посмотрели и ушли», – отметил градоначальник», – пишет издание.