Բերձորը հանձնում են Ադրբեջանին, բնակիչներին հորդորել են մինչև նոյեմբերի 30-ը լքել քաղաքը
Բերձորը հանձնում են Ադրբեջանին, այդ մասին երեկ վարչակազմից տեղեկացրել են բնակիչներին՝ ասելով, թե հավաքեք ձեր իրերը և մինչև նոյեմբերի 30-ը լքեք քաղաքը։ Այդ մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Բերձորի բնակիչը։
«Վարչակազմից ասել են, որ պետք է դուրս գանք, իրերը հավաքենք, մինչև նոյեմբերի 30-ը պետք է բոլորս դուրս գանք։ Դեկտեմբերի 1-ին պետք է մարդ չլինի այստեղ»,-ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե մինչ այս որևէ խոսք չէր եղել Բերձորի հանձնման մասին, մեր զրուցակիցը պատասխանեց. «Երեկ օրվա երկրորդ կեսին ասացին, հետո հակասական լուրեր եկան այն մասին, որ իբր թե նախագահ Արայիկ Հարությունյանը խոսել է գեներալ Ռուստամ Մուրադովի հետ, որից հետո էլ՝ իբր պայմանավորվել էին, որ մնում ենք։ Հետո առավոտյան ճշտում եղավ, որ չէ՝ գնում եք։ Երեկ և այսօր մեզ լարված վիճակում պահեցին, հիմա վերջնական է որոշումը, որ գնում ենք»։
Հարցին, թե ուր են գնալու բնակիչները, մեր զրուցակիցն ասաց, թե ով՝ որտեղ պատահի։
«Ով որտեղ տեղ ունի գնալու, գնում է։ Այս հարցում որևէ ձևով որևէ ուղղորդում չկա։ Գիտենք, որ Երևանում ինչ-որ շտաբ է գործում։ Անորոշությունը վերջապես պարզվեց և հասկացանք, որ պետք է թողնենք գնանք»,-ասաց Բերձորի բնակիչը։
Հիշեցնենք՝ Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր արել՝ կոչ անելով ավելորդ շտապողականություն չցուցաբերել գույքը տներից դուրս բերելու հարցում. «Քաշաթաղի և Շահումյանի շրջանների սիրելի՛ բնակիչներ, խնդրում եմ ավելորդ շտապողականություն չցուցաբերել և չհանել սեփական գույքը ձեր տներից: Տարածքային զիջումների և այդ համատեքստում հայտարարված ժամկետների մասին հարցերը Արցախի իշխանությունների հետ դեռևս չեն քննարկվել»։

Бердзор переходит под контроль Азербайджана, жителей призвали покинуть город до 30 ноября
Город Бердзор переходит под контроль Азербайджана, об этом вчера сообщили жителям в администрации Кашатага, сказав: соберите свои вещи и до 30 ноября покиньте город. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом «Aysor.am» житель Бердзора.
«В администрации сказали, вы должны уйти, соберите вещи, до 30 ноября все должны уехать. 1 декабря здесь уже не должно быть никого», – сказал он.
На замечание, что до сих пор о передаче Бердзора Азербайджану не было никакой речи, житель города ответил:
«Вчера во второй половине дня нам сказали. Потом появились противоречивые сведения о том, якобы Араик Арутюнян говорил с генералом Рустамом Мурадовым, после чего, якобы они договорились, что мы остаемся. Утром уже уточнили, что нет, мы должны уйти. Вчера и сегодня нас держали в напряженном состоянии, а сейчас уже окончательно принято решение, что мы уходим».
На вопрос, куда они собираются уехать, житель Бердзора ответил, куда попало.
«Каждый уедет туда, где у него кто-то есть. В этом вопросе нет ничего определенного, руководство ничего не говорит. Мы знаем, что в Ереване действует какой-то штаб. Ситуация окончательно прояснилась и мы поняли, что должны покинуть наши дома», – сказал житель Бердзора.
Напомним, пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян опубликовал запись на своей странице в «Facebook», призвав не проявлять излишнюю поспешность в вопросе сборов: «Дорогие жители Кашатагского и Шаумяновского районов, прошу не проявлять излишнюю поспешность, не выносить свое имущество. Вопросы территориальных уступок и объявленных в данном контексте сроков пока не обсуждены с руководством Арцаха».