Թուրքերը եկել, ճանապարհով կանգնել են, ասում են՝ մերն է․ Ասկերանի Փառուխ գյուղը զրկվել է գլխավոր ճանապարհից
Արցախի Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղը Աղդամի շրջանն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո զրկվել է գյուղ տանող գլխավոր ճանապարհից։
«Թուրքերը եկել են, ճանապարհով կանգնել, ասում են՝ մերն է։ Սովետի ժամանակով երբ սահմանը կար, ճանապարհի տակն էր իրենցը, ոչ թե ճանապարհը, բայց հիմա վերեւն էլ են կանգնած, ճանապարհին էլ, փակել են։ Հենց Աղդամը հանձնելու օրվանից եկել, փակել են»,-NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց Փառուխի գյուղապետ Վարդան Միքայելյանը։
Փառուխ հասնելու համար գյուղացիներն օգտագործում են անտառի միջով անցնող մեկ այլ ճանապարհ, որը, սակայն, քանդված վիճակում է։
«Մի թեթեւ սարքել ենք, բայց ամեն ավտո չի կարում գնա գա, ցեխ է։ Հիմա տեխնիկաները բերել ենք, որ վերանորոգենք»,-նշեց գյուղապետը։
Փառուխն այժմ շուրջ 500 մետր է հեռու ադրբեջանական սահմանից։ Համայնքապետի խոսքով՝ գյուղացիներն անհանգստանում են իրենց անվտանգության համար եւ այդ պատճառով պատերազմից հետո գյուղ չեն վերադարձել։
«82 բնակիչ ունեինք, հիմա 3 հոգի է ապրում՝ ամեն ընտանիքից մի հոգի, այն էլ անասուններին տեր կանգնելու համար»,-նշեց գյուղապետը։
Հիշեցնենք, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն Ադրբեջանին է հանձնվել նաեւ Աղդամի շրջանը։ Մի քանի օրվա ընթացքում պարզ էր դարձել, որ հանձնվելու են նաեւ այժմյան Մարտակերտի շրջանի 7 գյուղ, որոնք ժամանակին եղել են Աղդամի շրջանում։ Դրանք հանձնելուց հետո է, որ Փառուխ գյուղը դարձել է սահամանմերձ։ Փառուխ գյուղի հարեւանությամբ Խրամորթ գյուղն է, որի միջով էլ անցնում է Փառուխ տանող գլխավոր ճանապարհը։

Село Парух Аскеранского района Арцаха лишилось главной дороги: турки говорят, что она принадлежит им
Село Парух Аскеранского района Арцаха после передачи Агдамского района Азербайджану лишилось главной дороги, ведущей в деревню.
«Турки пришли, встали на дороге и говорят: это наше. Во времена СССР, когда была граница, их территория была под дорогой, а не сама дорога. Но они сейчас стоят и наверху, и на дороге, все закрыли. Прямо со дня сдачи Агдама все и закрыли», – заявил в беседе с корреспондентом «News.am» глава села Парух Вардан Микаелян.
Для того, чтобы добраться до деревни, ее жители используют другую дорогу, проходящую через лес, которая, к сожалению, в разрушенном состоянии.
«Мы слегка ее починили, но не каждая машина может тут проехать, здесь одна грязь. Сейчас мы привезли технику, чтобы начать ремонтные работы», – отметил Микаелян.
Парух сейчас находится примерно в 500 метрах от границы с Азербайджаном. По словам руководителя села, жители деревни беспокоятся за свою безопасность и поэтому после войны не вернулись домой.
«У нас было 82 человека, а остались лишь трое – по одному человеку от каждой семьи, и то для того, чтобы следить за скотиной», – отметил Микаелян.
Напомним, что, согласно трехстороннему заявлению, Агдамский район также был передан Азербайджану. В течение нескольких дней стало ясно, что будут сданы и 7 сел нынешнего Мартакертского района, которые когда-то находились в Агдамском районе. После этого Парух стал приграничным.