Պարո՛ն Փաշինյան, ի՞նչ եք անում կանխելու համար Ալիևի և Էրդողանի ոտնձգությունները ՀՀ տարածքի նկատմամբ, որի սահմանները տեղ-տեղ պաշտպանում են ոչ թե ՀՀ Զինված ուժերը, այլ՝ խաղաղ բնակիչները. Արա Աբրահամյան
Ի՞նչ եք անում կանխելու համար Ալիևի և Էրդողանի ոտնձգությունները ՀՀ տարածքի նկատմամբ, որը պաշտպանում են ոչ թե ՀՀ Զինված ուժերը, այլ՝ խաղաղ բնակիչները: Այս մասին, դիմելով Նիկոլ Փաշինյանին, հայտարարել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանն՝ անդրադառնալով Բաքի զորահանդեսում Իլհամ Ալիևի և Ռեջեփ Էրդողանի հնչեցրած հայտարարություններին, որոնցով ռազմատենչ հավակնություններ են արտահայտվել ՀՀ տարածքի նկատմամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի հայերի միության ֆեյսբուքյան էջից:
«Բաքվում կայացած զորահանդեսի ժամանակ Ալիևը հայտարարել է, որ Երևանը, Սևանն ու Զանգեզուրը «Ադրբեջանի պատմական հողերն են»: Կուզեի իմանալ՝ ինչ եք մտածում այդ մասին: Անկեղծորեն հույս ունեմ, որ Ձեր գործողությունները, կամ, ավելի ճիշտ, անգործությունը ՀՀ սահմանները պաշտպանելու հարցում չեն նշանակում, որ Դուք համամիտ եք նրա հետ այդ հարցում:
Ալիևն ու Էրդողանը, որոնց ռազմական հանցագործությունները, չգիտես՝ ինչու, առիթ չեն դարձել Ձեզ համար միջազգային ատյաններ հայցեր ներկայացնելու համար թե՛ բուն հանցանքների, թե՛ հայկական կողմին հասցված նյութական վնասների առնչությամբ, որոնք, ըստ որոշ գնահատականների, հասնում են շուրջ 100 մլրդ դոլարի:
Սա Ձեզ չի՞ անհանգստացնում: Ի՞նչ եք անում կանխելու համար Ալիևի և Էրդողանի ոտնձգությունները ՀՀ տարածքի նկատմամբ, պետության, որի պետական սահմանները տեղ-տեղ պաշտպանում են ոչ թե ՀՀ Զինված ուժերը, այլ՝ խաղաղ բնակիչները, աշխարհազորայինները կամ տեղում գտնվող անվտանգության աշխատակիցները: Եվ դա տեղի է ունենում պետական կառույցների կողմից ճշմարիտ տեղեկատվության իսպառ բացակայության պայմաններում:
Պարո՛ն Փաշինյան, հասկանում ենք, թե ինչու են անհրաժեշտ եղել տասնյակ ուժայիններ Ձեզ Ձեր իսկ ժողովրդից պաշտպանելու, Ձեր պաշտպանությունն ու անհատական անվտանգությունն ապահովելու համար:
Չե՞ք ուզում բացատրել, թե ինչու այդպիսի պաշտպանություն չի ցուցաբերվում Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին ադրբեջանական ոտնձգություններից: Դուք անձամբ ինքնամեկուսացել եք երկրի ու հայ ժողովրդի համար ճակատագրական հարցերի որոշումից, մինչդեռ իրավիճակը խորանում է ամեն օր. կառավարչական քաոս, բնակչության անվտանգության և ՀՀ պետական սահմանների անձեռնմխելիության երաշխիքների բացակայություն:
Ցավոք, Ձեր՝ ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող մի շարք քայլերի արդյունքը Արցախի և նրա շուրջ սահմանների անարդարացի վերափոխումն է՝ յոթ շրջանի կորստով, Արցախի բուն տարածքի մի մաս հանձմամբ, ՀՀ-ի հետ սահմանների ճշգրտման գործում խառնաշփոթով հանդերձ: Ձեր գործողությունների արդյունքում տարածաշրջանում հաստատվում է ոչ թե խաղաղ համագոյակցություն ու բարգավաճում, որը Դուք և Ալիևը ակնարկում եք, այլ երկու ժողովուրդների միջև նոր պատերազմի օրակարգ է ձևավորվում, քանի որ Ձեր ստորագրած փաստաթղթի հետևանքով անպաշտպան են մնացել հայ ժողովրդի օրինական իրավունքները: Նույն այն ժողովրդի, որի անվան տակ սովոր եք թաքնվել: Բայց այդ ժողովուրդն այսօր հույսով և հավատով նայում է ոչ թե Ձեզ, այլ Ռուսաստանի նախագհին և օգնության խնդրանքով ոչ թե Ձեզ, այլ կրկին Ռուսաստանի նախագահին դիմում:
Իսկ Ձեզնից և Ձեր կառավարությունից մեր ժողովուրդը այս և այլ հարցերի առնչությամբ գործուն քայլերի է սպասում»,-ասված է Արա Աբրահամյանի հայտարարությունում:

Г-н Пашинян, объясните, почему такая же защита от посягательств со стороны азербайджанцев не оказывается жителям приграничных территорий Армении? – Ара Абрамян
Во время парада в Баку Алиев заявил, что Ереван, Севан и Зангезур «являются историческими землями Азербайджана». Хотелось бы узнать, что Вы об этом думаете? Искренне надеюсь, что Ваши действия, точнее, Ваше бездействие в вопросе защиты границ Республики Армения не означают, что Вы солидарны с ним в этом вопросе.
Алиев и Эрдоган, чьи военные преступления почему-то до сих пор не стали для Вас поводом к подаче исков в международные инстанции, как за их злодеяния, так и за нанесённый армянской стороне материальный ущерб (по некоторым оценкам, более $100 млрд), уже преступили все возможные «красные линии».
Вас это не беспокоит? Что Вы делаете для того, чтобы остановить их, теперь от посягательств на территорию Армении - страны, главой которой Вы всё ещё являетесь и чью государственную границу местами защищают не вооруженные силы РА, а застигнутые врасплох мирные жители, ополченцы или сотрудники службы безопасности расположенных там предприятий? И происходит это при полном отсутствии какой-либо правдивой информации со стороны правительственных структур.
Г-н Пашинян, мы понимаем, почему Вам понадобились десятки крепких силовиков, которые, оберегают Вас от собственного народа, обеспечивая Вашу защиту и личную безопасность.
Но объясните, почему такая же защита от посягательств со стороны азербайджанцев не оказывается жителям приграничных территорий Армении?
Вы самоустранились от решения судьбоносных для страны и всего армянского народа вопросов, в то время как ситуация усугубляется с каждым днём: управленческий хаос, отсутствие гарантий безопасности населения и неприкосновенности государственных границ.
К сожалению, результатом Ваших, зачастую противоречащих Конституции РА, действий, вылившихся в несправедливую перекройку границ в Арцахе и вокруг него (потеря семи районов, сдача части территории самого Арцаха, чехарда с определением границ Армении), стало то, что в регионе устанавливается не мирное сосуществование и процветание, на которое Вы и Алиев намекаете, а формируется повестка новой войны между двумя народами. Потому что в результате подписанного Вами документа были попраны и оказались ничем не защищены законные права одного из них – армянского народа. Того самого народа, чьим именем Вы привыкли прикрываться. Но этот народ сегодня с надеждой и верой смотрит не на Вас, а на Президента России, и обращается за защитой и помощью не к Вам, а к Президенту России.