Ալիևից 5 մլրդ դոլար կաշառքի առաջարկ ստանալու մասին տեղեկությունը Նիկոլ Փաշինյանի գրասենյակը չի մեկնաբանում, չի հերքում
ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը, նրա մամուլի քարտուղարը չեն արձագանքում Արցախի 7 շրջանների դիմաց 5 մլրդ դոլարի առաջարկ ստանալու մասին հայտարարություններին։ Մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանի հետ հեռախոսակապ հաստատելու «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ նրա հեռախոսահամարը կամ անհասանելի էր, կամ զանգերին չէր պատասխանում։
Նշենք, որ վերջին 10 օրվա ընթացքում երկու գործիչ հայտարարել են Արցախի հողերի դիմաց Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկված առանձնապես խոշոր չափերի գումարի մասին։
Նախ`դեկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ԱԺ նախկին պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը հանդես եկավ հարցադրում-հայտարարությամբ, որի հասցեատերը Նիկոլ Փաշինյանն էր։
«2019-ին արդյոք արաբական մի երկրում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան, համարժեք երկու պաշտոնյա։ Արդյո՞ք Ադրբեջանի ներկայացուցիչը Հայաստանի ներկայացուցչին փոխանցել է թուղթ, որի վրա աստղաբաշխական գումար է նշված եղել՝ որպես առաջարկ Արցախի հարցը հօգուտ Ադրբեջանի լուծման։ և երբ մեր պաշտոնյան բորբոքվել է, թե էս ի՞նչ ես առաջարկում, դիմացինը շատ կիրթ ասել է՝ մի բորբոքվեք, ձեզանից ընդամենը խնդրում ենք՝ փոխանցել ձեր ղեկավարին։
Արդյո՞ք երբ հայ պաշտոնյան, նույնքան բորբոքված,ասելով՝ տես թե էդ անասունները ինչ են առաջարկում, փոխանցել է, մեր երկրի ղեկավարը ասել է՝ դու հուզական, զգացմունքային մարդ ես, մի խառնվիր, ուրիշը կզբաղվի»,-նշել էր Աղվան Վարդանյանը։
Իսկ Սուրբ աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը դեկտեմբերի 11-ին, թերևս, զարգացնելով վերոնշված հարցադրումը, շատ ուղիղ հայտարարել է, որ 2018 թվականի հոկտեմբերին Ալիևը 5 մլրդ դոլար է առաջարկել Նիկոլ Փաշինյանին՝ Արցախի 7 շրջանի դիմաց։ Առաջարկը պարունակող գաղտնի նամակը Փաշինյանի կառավարության ներկայացուցչին է փոխանցվել ԱՄԷ Դուբայ քաղաքում՝ հինգ աստղանի հյուրանոցում ՝ Ադրբեջանի կառավարության բարձրաստիճան մի անձնավորությունից, որը հանդես է եկել Իլհամ Ալիևի անունից։
«Նամակի բովանդակությունը հետևյալն էր՝ մենք՝ Ադրբեջանի կառավարությունը, պատրաստ ենք տրամադրել Նիկոլ Փաշինյանին եվրոպական մաքուր հիմնադրամների միջոցով, որոնք ոչ մի կերպ չեն ասոցացվելու Ադրբեջանի հետ, հինգ միլիարդ ամերիկյան դոլար։ Հինգ միլիարդ դոլար յոթ շրջանի համար՝ 5+2»,-նշել էր Մ.Մինասյանը։
Դեկտեմբերի 12-ին վաղ առավոտից «Փաստինֆո»-ն փորձել է մեկնաբանություն ստանալ Փաշինյանի խոսնակից այս ծանր մեղադրանքների առնչությամբ, սակայն անօգուտ, անգամ հերքում չի հնչել։
Իրավապահ մարմինները ևս չեն շտապում արձագանքել. առանձնապես ծանր հանցագործության՝ պետական դավաճանության մասին հայտարարությունները ոչ դատախազությունը, ոչ էլ ԱԱԾ-ն ոչ լսում են, ոչ տեսնում։ «Փաստինֆո»-ն անգամ դատախազություն էր ուղարկել Միքայել Մինասյանի տեսահոլովակի հղումը, որպեսզի ծանոթանան, սակայն մեկնաբանություն այդպես էլ չստացանք։
Եվս մեկ անգամ փաստվում է, որ դատախազությունը ստանձնել է հայրենիքի շահերը դավաճանող Նիկոլ Փաշինյանի շահերը սպասարկողի դերը։

Никол Пашинян и его пресс-секретарь молчат: они не комментируют информацию о взятке в размере 5 млрд. долларов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и его пресс-секретарь не реагируют на заявления о получении предложения относительно 5 миллиардов долларов в обмен на 7 районов Арцаха. Об этом пишет «Пастинфо».
Все наши сегодняшние попытки связаться с пресс-секретарем Мане Геворкян по телефону оказались безрезультатными. Ее телефон либо недоступен, либо никто не отвечает на звонки, отмечает издание.
Отметим, что в течение последних 10 дней два деятеля объявили об особо крупной сумме денег, предложенной Николу Пашиняну в обмен на земли Арцаха.
Во-первых, во время пресс-конференции 1 декабря бывший депутат парламента Армении Агван Варданян выступил с запросом-заявлением, адресатом которого был Никол Пашинян.
«Встречались ли в 2019 году в одной из арабских стран два высокопоставленных равнозначных должностных лица Армении и Азербайджана? Передавал ли представитель Азербайджана представителю Армении бумажку, на которой была написана астрономическая сумма, за которую предлагалось решить вопрос Арцаха в пользу Азербайджана? И когда наш чиновник возмутился, что это ты мол предлагаешь, азербайджанец очень вежливо сказал: не сердитесь, мы всего лишь просим передать это вашему руководителю.
А когда наш чиновник точно также возмущенно сказал, посмотри, что эти скотины предлагают, глава нашего государства заявил: ты чувствительный, эмоциональный человек, не вмешивайся, этим займется другой?» – поинтересовался Варданян.
Во-вторых, бывший посол Армении в Ватикане Микаел Минасян 11 декабря заявил, что в октябре 2018 года Алиев предложил Пашиняну 5 млрд. долларов в обмен на 7 районов Арцаха. Тайное письмо, содержащее данное предложение, в городе Дубай было передано должностным лицом правительства Азербайджана, который выступил от имени Алиева, представителю кабмина РА.
«Содержание этого письма следующее: Правительство Азербайджана готово предоставить Николу Пашиняну 5 миллиардов американских долларов посредством чистых европейских фондов, которые никак не ассоциируются с Азербайджаном. 5 млрд. долларов – за 7 районов (5+2)», – подчеркнул Минасян.