Թշնամուն հաջողվել է մտնել Հադրութի Հին Թաղեր գյուղ, մոտենալ Խծաբերդ գյուղին․ հայկական կողմն ունի 6 վիրավոր․ ՊՆ
Դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները, կուտակելով հավելյալ անձնակազմ և զինտեխնիկա, այդ թվում նաև ծանր հրետանային միջոցներ, կոպտորեն խախտելով նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության պահանջները, հարձակում են նախաձեռնել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ։
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, մի քանի ժամ տևած մարտերի արդյունքում հակառակորդին հաջողվել է մտնել Հին Թաղեր գյուղ, ինչպես նաև ընդհուպ մոտենալ Խծաբերդ գյուղին։
Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում վերսկսված մարտական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմն ունի վեց վիրավոր, հակառակորդն ունի զոհեր և վիրավորներ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքը։ Ստեղծված իրադրությունը որևէ աղերս չունի Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից ստորագրված հայտարարության առանցքային պահանջի՝ մարտական գործողությունների դադարեցման հետ և վտանգում է փխրուն խաղաղությունը, որը ձեռք է բերվել Ռուսաստանի նախագահի անմիջական ջանքերի շնորհիվ։
Ադրբեջանական կողմի գործողություններն անմիջապես քննարկման առարկա են դարձել Արցախում տեղակայված Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարության հետ։
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն այս խնդիրը քննարկել է նաև ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգույի հետ հանդիպման ընթացքում։
Ավելացնենք, որ ինչպես երեկ ուշ երեկոյան, այնպես էլ այս պահին Հադրութի շրջանում ընթանում են բանակցություններ հայ, ռուս և ադրբեջանցի զինվորականների միջև՝ ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու, կողմերը նախկին բնագծեր վերադարձնելու շուրջ։ Իրադրության հետագա զարգացումների վերաբերյալ կտրվի հավելյալ տեղեկատվություն։

Противнику удалось войти в село Хин Тахер, а также вплотную приблизиться к селу Хцаберд: у армянской стороны 6 раненых – Минобороны
Подразделения азербайджанских ВС 12 декабря, скопив дополнительную живую силу и бронетехнику, в том числе и тяжелую артиллерию, грубо нарушив требования трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября, предприняли нападение в направлении сел Хин Тахер и Хцаберд Гадрутского района. Об этом заявляет Минобороны Армении.
В результате боев, продлившихся несколько часов, противнику удалось войти в село Хин Тахер, а также вплотную приблизиться к селу Хцаберд.
Вследствие боевых действий, возобновившихся в результате азербайджанской провокации, у армянской стороны есть шестеро раненых, у противника есть жертвы и раненые.
Министерство обороны Армении строго осуждает провокацию, реализованную азербайджанскими вооруженными силами. Сложившаяся ситуация не имеет никакого отношения к ключевому требованию заявления, подписанного главами Армении, России и Азербайджана и подвергает опасности хрупкий мир, достигнутый благодаря непосредственным усилиям президента России.
Действия азербайджанской стороны немедленно стали темой обсуждения с руководством миротворческих сил России, размещенных в Арцахе.
Отбывший с рабочим визитом в Российскую Федерацию глава минобороны РА Вагаршак Арутюнян обсудил этот вопрос также в ходе встречи с министром обороны РФ Сергеем Шойгу.
Добавим, что как вчера вечером, так и на данный момент проходят переговоры между армянскими, российскими и азербайджанскими военными для решения сложившейся ситуации, возвращения сторон на исходные позиции. В связи с дальнейшими развитиями ситуации будет предоставлена дополнительная информация.