ԼՂ հարցով համաձայնությունն ընդհանուր առմամբ իրականացվում է․ Պուտին (տեսանյութ)
ԼՂ հարցով համաձայնությունն ընդհանուր առմամբ իրականացվում է, ռուս խաղաղապահներն անում են հնարավոր ամեն ինչ իրավիճակը կայունացնելու համար: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Արդեն նշվել է, որ Ռուսաստանը որոշակի միջնորդական ջանքեր է ձեռնարկել՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում արյունահեղությունը դադարեցնելու, կրակի լիարժեք դադարեցման հասնելու եւ կայունացման գործընթաց սկսելու համար: Ընդ որում, մենք ձգտել ենք հետեւել առանցքային համաձայնություններին, որոնք ձեռք են բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում»,-ասել է Պուտինը՝ ելույթ ունենալով ԱՊՀ գագաթաժողովի շրջանակում:
Նա հիշեցրել է եռակողմ համաձայնության մասին, որը ստորագրվել է նոյեմբերի 9-ին:
«Կարեւոր է, որպեսզի այն հետեւողականորեն իրականացվի: Շփման գծում տեղակայված ռուս խաղաղապահներն անում են ամեն ինչ իրավիճակի նոր սրում թույլ չտալու համար»,-ասել է ՌԴ նախագահը:

Соглашение по Нагорному Карабаху в целом последовательно реализуется – Путин
Соглашение по Нагорному Карабаху в целом последовательно реализуется, российские миротворцы делают все возможное для стабилизации обстановки, заявил президент России Владимир Путин, передает РИА «Новости».
«Уже отмечалось, что Россия предприняла определенные посреднические усилия, чтобы остановить в нагорно-карабахской зоне кровопролитие, добиться полного прекращения огня и начать процесс стабилизации. При этом мы стремились следовать ключевым договоренностям, достигнутым в Минской группе ОБСЕ», – сказал Путин, выступая на саммите СНГ.
Он напомнил о трехстороннем соглашении, которое было подписано 9 ноября. «Важно, что оно в целом последовательно реализуется. Размещенные вдоль линии соприкосновения российские миротворцы делают все, чтобы не допустить нового обострения обстановки», – заявил российский лидер.