Ադրբեջանցիները փորձում են «կիսել» Ճակատեն գյուղի ալեհավաք կայանը․ նոր սահման են գծում
Ադրբեջանցիները ցանկանում են նոր սահմանն անցկացնել Սյունիքի մարզի Ճակատեն գյուղի մոտ գտնվող հեռուստաաշտարակի միջով՝ չնայած խորհրդային ժամանակներից պահպանված սահմանային սյանը։
Sputnik Արմենիայի նկարահանող խմբի՝ գյուղում գտնվելու պահին գյուղապետարան բերեցին ինչ-որ տեղից հանված ալեհավաքները։ Պարզվեց, որ ալեհավաքները բերել են հարակից բլրի վրա գտնվող աշտարակից (որը լավ տեսանելի է գյուղից)։
Այնտեղ է գտնվում հեռուստաաշտարակը, Vicacell, Ucom բջջային օպերատորների ալեցիրները։ Պարզվեց՝ սահմանագծման ժամանակ ադրբեջանցիները հայտարարել են, որ սահմանն անցնում է ուղիղ հեռուսաաշտարակի շինության միջով։
«Սահմանը բլուրով է անցնում, դրանից այն կողմ նրանց տարածքներն են, այս կողմում՝ մերը։ Նրանք (ադրբեջանցիները) GPS են միացրել, շենքի մի կեսը ընկնում է իրենց տարածքում»,-ասաց գյուղապետ Հուսիկ Սարուխանյանը։
Բայց խորհրդային սահմանը, ինչպես Սարուխանյանի, այնպես էլ գյուղի բնակիչների խոսքով, այնտեղով չէր անցնում։ Աշտարակից 30 մետր հեռու դեռ խորհրդային ժամանակներից պահպանվել է սահմանյին նշասյունը։
«Ահա այնտեղ տնկված է, ամեն ինչ իր տեղում է մնում։ Հետևում նրանք են, այս կողմում՝ մենք»,-ասում է գյուղի բնակիչը։
Նրա խոսքով՝ եթե ադրբեջանցները տեղավորվեն բլրի գագաթին, գյուղում անելիք չի մնա։ Այսօր այնտեղ են, մի ամիս հետո՝ գյուղում կհայտնվեն։
Նա չի հասկանում, թե ինչպես է ստացվել, որ սահմանային սյունը դեռևս խորհրդային տարիներից շենքից հեռու է տեղադրվել, բայց նոր սահմանը չգիտես ինչու պետք է անցնի ոչ թե դրանով, այլ կայանով։
Գյուղապետը նաև չի հասկանում, թե ինչու և ինչպես է GPS-ը սահմանը աշտարակի միջով ցույց տալիս։ Բայց նրան հանձնարարել են հանել էլեկտրական սարքավորումները և ուրիշ գյուղ տեղափոխել։
«Ասյպիսի պատմություն միայն այստեղ չէ, Ագարակում էլ նույն բանն է»,-ասում է Սարուխանյանը։
Ավելի վաղ Sputnik Արմենիան հայտնել էր, որ ռուս սահմանապահները վերահսկելու են Կապանից հարավ ընկած ճանապարհը, նրանց դիտակետը տեղակայվում է Ճակատեն գյուղից ոչ հեռու։

Азербайджанцы хотят «поделить» телевышку села Чакатен в Сюнике: проводят новую границу
Азербайджанцы хотят провести границу через здание телевышки у села Чакатен в Сюникском марзе Армении, несмотря на находящийся неподалеку пограничный столб советских времен.
В момент нахождения в селе съемочной группы «Sputnik Армения» к зданию администрации привезли снятые откуда-то антенны. Выяснилось, что антенны привезли с вышки на соседнем холме (который хорошо виден из села).
Там находится телевышка, антенны мобильных операторов «Vicacell», «Ucom». Как оказалось, во время определения границы азербайджанцы заявили, что границы проходит прямо через здание телевышки.
«Граница проходит по холму, за ним – их территория, с этой стороны наша. Они (азербайджанцы, ред.) там использовали GPS, половина здания попадает на их территорию», – сказал глава администрации Усик Саруханян.
Но советская граница, по словам как Саруханяна, так и жителей села, проходила не там. В 30 метрах от здания с вышками находится сохранившийся пограничный столб еще советских времен.
«Ну вот стоит он там, все остается на своем месте. Позади они, с этой стороны – мы», – говорит житель села.
Если азербайджанцы сядут на вершине холма, по его мнению, в селе делать будет нечего. Сегодня они там, через месяц – в селе.
Он не понимает, как получилось, что пограничный столб еще с советских времен установлен дальше от здания, но новая граница должна пройти не по нему, а через станцию.
Староста села также не понимает, почему и как «GPS показывает на границу через здание». Но ему поручили снять оборудование и перенести в другое место.
«Эта история не только здесь, в Агараке то же самое», – говорит Саруханян.
Ранее «Sputnik Армения» сообщил о том, что российские пограничники будут патрулировать дорогу южнее Капана, их пост развертывается недалеко от села Чакатен.