«Տարվա անհաջողակ» անվանակարգը գլխավորել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը․ «Ինտերֆաքս-Ուկրաինա»
«Ինտերֆաքս-Ուկրաինա» գործակալությունը հրապարակել է համաշխարհային քաղաքական գործիչների թոփվարկանիշը. «Հաղթողներ և անհաջողակներ-2020»:
Վարկանիշը կազմել է միջազգային հարաբերությունների, քաղաքագետ և միջազգային հարաբերությունների մագիստրոս Անտոն Ռովենսկին:
«Տարվա հաղթողներ» անվանակարգում հավակնորդների թվում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: «Լեռնային Ղարաբաղում հաջող ռազմական արշավը մեծ հաջողություն է դարձել Ադրբեջանի նախագահի համար ներքին ասպարեզում»,-նշում է գործակալությունը:
Տարվա 10 թոփ-հաղթողների թվում են նաև Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը (Թուրքիա), Նարենդրա Մոդին (Հնդկաստան), Սի Ցզինպինը (Չինաստան), Կամալա Հարիսը (ԱՄՆ), Վիկտոր Օրբանը (Հունգարիա), Սադիր Ժափարովը (Ղրղզստան), Ինգրիդա Շիմոնիտեն (Լիտվա) , Մայա Սանդու (Մոլդովա) և Լուիս Արսեն (Բոլիվիա):
«Տարվա պարտվող» անվանակարգը գլխավորել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Հայաստանի պարտությունն Ադրբեջանի հետ ռազմական հակամարտության ժամանակ պաշտոնական Երևանը ներքաշել է լուրջ ներքաղաքական ճգնաժամի մեջ: Արդյունքում՝ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանությունից հեռացնելը ժամանակի հարց է, ոչ թե սկզբունքային: Հնարավոր է, որ ապագայում Փաշինյանը ստիպված լինի գնալ քաղաքական արտագաղթի՝ իշխանությունը կորցնելուց հետո խուսափելով քրեական հետապնդումից»:
Տարվա 10 թոփ-անհաջողակների թվում են նաև Իգոր Դոդոնը (Մոլդովա), Ալեքսանդր Լուկաշենկոն (Բելառուս), Էմանուել Մակրոնը (Ֆրանսիա), Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը (ԵՄ), Յարոսլավ Կաչինսկին (Լեհաստան), Միլո Ջուկանովիչը (Չեռնոգորիա), Հաշիմ Թաչին (Կոսովո), Բենիամին Նեթանյահուն (Իսրայել) և Խալիֆա Հաֆթարը (Լիբիա):

Номинацию «Неудачник года» возглавил премьер-министр Армении Никол Пашинян – «Интерфакс-Украина»
Агентство «Интерфакс-Украина» опубликовало топ-рейтинг мировых политиков: победители и неудачники 2020.
Рейтинг составил Антон Ровенский, магистр международных отношений, политолог-международник.
Среди номинантов в категории «Победители года» – президент Азербайджана Ильхам Алиев. «Успешная военная кампания в Нагорном Карабахе стала большой победой президента Азербайджана на внутренней арене», – отмечает агентство.
В топ-10 победителей года также вошли Реджеп Тайип Эрдоган (Турция), Нарендра Моди (Индия), Си Цзиньпин (Китай), Камала Харрис (США), Виктор Орбан (Венгрия), Садыр Жапаров (Кыргызстан), Ингрида Шимоните (Литва), Майя Санду (Молдова) и Луис Арсе (Боливия).
Номинацию «Неудачник года» возглавил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Проигрыш Армении в военном конфликте с Азербайджаном вверг официальный Ереван в серьезнейший внутриполитический кризис. Как следствие, отстранение Никола Пашиняна от власти является делом времени, а не принципа. Не исключено, что в дальнейшем Пашинян будет вынужден отправиться в политическую эмиграцию, спасаясь от уголовного преследования после утраты власти», – пишет агентство.
В топ-10 неудачников года также вошли Игорь Додон (Молдова), Александр Лукашенко (Беларусь), Эммануэль Макрон (Франция), Урсула фон дер Ляйен (ЕС), Ярослав Качиньский (Польша), Мило Джуканович (Черногория), Хашим Тачи (Косово), Биньямин Нетаньяху (Израиль) и Халифа Хафтар (Ливия).