ՌԴ ԱԳՆ շենքից 1 մլն դոլար են գողացել
Մոսկվայում ՌԴ ԱԳՆ շենքից տարբեր արժույթով մեկ միլիոն դոլար են գողացել: Դեպքը տեղի է ունեցել գրեթե մեկ տարի առաջ։ «Լուրերի դաշնային գործակալության» աղբյուրի տվյալներով՝ կասկածյալներից մեկը ԱԳՆ-ի աշխատակցուհին է, մյուսը՝ նրա զուգընկերը։
Նշվում է, որ 2019 թվականի դեկտեմբերին Իրանից դիվանագիտական փոստով 1,5 մլն դոլար է ուղարկվել։ Այդ գումարի երկու երրորդն անհետացել է երկու շաբաթ անց։ Պարզվել է՝ ԱԳՆ աշխատակցուհին գումարը տուն է տարել և փոխանցել իր զուգընկերոջը։ Մեկ օր անց ԱԳՆ-ի աշխատակիցը ձերբակալվել է գողության կասկածանքով, իսկ նրա զուգընկերը՝ մեղսակցության։
Մեկ տարվա ընթացքում իրավապահ մարմինների աշխատակիցները հետաքննել են գործը։ Այդ ընթացքում գլխավոր կասկածյալին կալանքի տակ պահելու խափանման միջոցը փոխել են տնային կալանքի, իսկ ավելի ուշ՝ երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությամբ։ Նրա զուգընկերը փոխել է կարգավիճակը՝ կասկածյալից դառնալով վկա։ Կորած գումարը դեռևս չի հայտնաբերվել, հաղորդում է աղբյուրը։

Из здания МИД России похитили 1 млн долларов – СМИ
Из здания МИД в Москве похитили 1 миллион долларов в разной валюте. Эта история случилась почти ровно год назад. По данным источника, одна из подозреваемых – сотрудница МИДа, второй – ее любовник-сожитель. Об этом сообщает Федеральное агентство новостей.
В декабре 2019 из Ирана диппочтой прислали полтора миллиона долларов. Две трети от этой суммы исчезли спустя две недели. Деньги в двух пакетах сотрудница МИДа доставила домой к своему сожителю. Спустя сутки их задержали: ее по подозрению в краже, ее любовника, – в пособничестве.
В течение года правоохранители расследовали это дело. За это время главная подозреваемая сменила меру пресечения с заключения под стражу на домашний арест, а позже на подписку о невыезде. Ее любовник сменил статус с подозреваемого в соучастии на свидетеля. Пропавшие деньги до сих пор не нашли.