Թուրքիան ԼՂ-ում ռուս-թուրքական համատեղ մոնիտորինգի կենտրոնի շուտափույթ ստեղծման հույս ունի
Անկարան հույս ունի, որ Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման վերահսկողության ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնը կստեղծվի հնարավորինս շուտ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Մենք տեսնում ենք, որ հաստատված է հրադադար: Հույս ունենք, որ հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում մոնիտորինգի համատեղ կենտրոնը կստեղծվի»,-ասել է Չավուշօղլուն:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս-թուրքական մշտադիտարկման կենտրոնն իր աշխատանքները կսկսի հունվարից: Դեկտեմբերի 1-ին ավարտվել են Ադրբեջանի տարածքում թուրք-ռուսական համատեղ մշտադիտարկման կենտրոնի ստեղծման տեխնիկական մանրամասների շուրջ բանակցությունները, Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև, կնքվել է համաձայնագիր:

Турция надеется на скорейшее создание в НК совместного российско-турецкого центра мониторинга
Анкара надеется, что в ближайшем будущем в Нагорном Карабахе будет создан совместный русско-турецкий Центр мониторинга прекращения огня. Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД России Сергеем Лавровым.
«Мы видим, что есть режим прекращения огня. Мы надеемся, что в ближайшее время будет создан и совместный центр мониторинга», – сказал Чавушоглу.
Ранее сообщалось, что русско-турецкий центр мониторинга в Нагорном Карабахе начнет свою работу в январе. 1 декабря между Турцией и Россией завершились переговоры по техническим деталям создания совместного турецко-российского мониторингового центра в Азербайджане и был заключен договор.