ՊԲ-ն չի բացառում, որ համացանցի ադրբեջանական տիրույթում տարածված կադրերում գործ ունենք ավելի վաղ ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված քաղաքացիների սպանության հետ
Դեկտեմբերի 29-ին համացանցի ադրբեջանական տիրույթում տարածվել են կադրեր, որտեղ, ադրբեջանական կողմի պնդմամբ, պատկերված են Արցախի օկուպացված Հադրութի շրջանի Հակակու գյուղի մերձակայքում սպանված 6 հայ զինծառայողների մարմիններ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է ավելի վաղ արված իր հայտարարությունն այն մասին, որ ո՛չ դեկտեմբերի 27-ին, ո՛չ նախորդող և ո՛չ էլ հաջորդող օրերին ՊԲ որևէ ստորաբաժանում, որևէ զիծառայող ընդգրկված չեն եղել որևէ մարտական գործողության մեջ և նույնիսկ մեկ կրակոց չեն արձակել: Շփման գծի ամբողջ երկարությամբ հրադադարի ռեժիմը պահպանվել և պահպանվում է:
Ավելին` ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը, ներկայացված «մարտերի» պարագայում, խոսում է իրենց իսկ կողմից վերահսկվող տարածքների խորքում, առաջնագծից բավական հեռու գտնվող գյուղի մասին, որտեղ հայտնվելու համար ՊԲ զինծառայողները պետք է հատեին առաջնագիծը և ռազմերթ կատարեին թշնամու թիկունքում, ինչը, հաշվի առնելով հենց իրենց՝ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների առկայությունը, ինչպես նաև ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործոնը, ուղղակի հնարավոր չէ:
Պակաս կարևոր չէ նաև «զուգադիպությունը», որ նախօրեին Ադրբեջանը խախտել է վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությունը և չի թույլատրել որոնողական խմբերի մուտքը տարածքներ, որտեղ, իրենց պնդմամբ, ընթացել են այդ «մարտերը»։ Եվ սա այն դեպքում, երբ որոնողական խմբերի՝ այդ տարածքներում աշխատանքների շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել դեկտեմբերի 27-ին, այսինքն, ադրբեջանական կողմի պնդմամբ, հենց այն օրը, երբ «մարտեր էին ընթացել»։
Նշված փաստերի համադրությունը ենթադրելի է դարձնում, որ ադրբեջանական կողմի գործողություններն ու հայտարարությունները նպատակ ունեն կոծկել հերթական պատերազմական հանցագործությունը, և հենց այդ նպատակին է միտված եղել որոնողական խմբերին հիշյալ տարածքներ մուտք գործելու թույլտվությունից հրաժարվելը:
Ներկայում ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում՝ պարզելու տարածված կադրերում պատկերված անձանց ինքնությունը։ Պաշտպանության բանակը չի բացառում, որ գործ ունենք ավելի վաղ ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված քաղաքացիների դաժան սպանության հետ։
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի այս գործելաոճը, ինչը հակասում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տրամաբանությանը: Արցախի Հանրապետությունը հետևողական է լինելու Ադրբեջանի գործած պատերազմական հանցագործությունները բացահայտելու հարցում

Не исключено, что имеем дело с жестоким убийством оказавшихся ранее в азербайджанском плену граждан – АО Арцаха
Пресс-служба Армии обороны Республики Арцах распространила заявление, в котором говорится:
«В азербайджанском сегменте Сети 29 декабря распространились кадры, на которых, по утверждению азербайджанской стороны, запечатлены тела 6 армянских военнослужащих, убитых в окрестностях села Хакаку оккупированного Гадрутского района Арцаха.
Армия обороны Республики Арцах еще раз подтверждает сделанное ранее свое заявление о том, что ни 27 декабря, ни в предшествующие и последующие дни ни одно подразделение Армии обороны, ни один военнослужащий не были вовлечены в какие-либо боевые действия и даже не произвели ни одного выстрела. Режим прекращения огня соблюдался и соблюдается на всей протяженности линии соприкосновения.
Более того, очевидно, что Азербайджан, в контексте представленных «боев», говорит о селе, расположенном в глубине подконтрольных ему же территорий, довольно далеко от передовой, и чтобы оказаться там, военнослужащие Армии обороны должны были пересечь передовую линию и совершить военный бросок в тыл врага, что, учитывая наличие подразделений азербайджанских ВС, а также фактор миротворческой миссии РФ, просто невозможно.
Не маловажно и «совпадение»: накануне Азербайджан нарушил заранее достигнутую договоренность и не допустил поисковые группы на территории, где, по их утверждению, шли эти «бои». И это в том случае, когда договоренность о работе поисковых групп на этих территориях была достигнута 27 декабря, то есть, по утверждению азербайджанской стороны, именно в тот день, когда «шли бои».
Сопоставление указанных фактов позволяет предположить, что действия и заявления азербайджанской стороны преследуют цель скрыть очередное военное преступление, и именно этой целью обусловлен отказ в доступе на указанные территории поисковым группам.
В настоящее время ведутся активные работы по выяснению личностей лиц, запечатленных на распространенных кадрах. Армия обороны не исключает, что мы имеем дело с жестоким убийством оказавшихся ранее в азербайджанском плену граждан.
Решительно осуждаем этот стиль действий азербайджанской стороны, что противоречит логике трехстороннего заявления от 9 ноября. Республика Арцах будет последовательна в вопросе раскрытия совершенных Азербайджаном военных преступлений».