Ռիսկի խմբում 0-19 տարեկաններն են. ինչո՞վ է վտանգավոր կորոնավիրուսի նոր մուտացիան
Կորոնավիրուսի նոր` այսպես կոչված «բրիտանական» մուտացիան առավել վարակիչ է երեխաների և դեռահասաների համար։ Լոնդոնի Մարիա թագուհու համալսարանի համաճարակաբանության ավագ դասախոս Դիփթի Գուրդասանին այս եզրահանգման մասին գրել է Twitter-ի իր էջում։ Նրա խոսքով՝ «ռիսկի խմբում են» 0-19 տարեկանները։
Մասնագետը կարծում է, որ մուտացիայի ենթարկված վիրուսը կարող է ավելի մեծ հավանականությամբ ախտանիշներ առաջացնել այդ տարիքային խմբում։
Նա սա «չափազանց անհանգստացնող» է անվանել և կոչ է արել «գործել արդեն հիմա»:
«Այս տվյալները վկայում են այն մասին, որ Մեծ Բրիտանիայում իրավիճակը, հավանաբար, շատ ավելի վատ կլինի»,-գրել է համաճարակաբանը:
Գուրդասանին նաև նախազգուշացրել է, որ երեխաների մոտ գերակշռող այս հարուցիչը կարող է տարածվել մեծահասակների մոտ և հանգեցնել հիվանդացության ավելի լայն տարածման և նոր մահերի:

В Британии рассказали, в чем опасность нового штамма коронавируса
Новый штамм коронавируса, выявленный в Великобритании, опасен для детей. Об этом, как передает RT, рассказала старший преподаватель эпидемиологии Лондонского университета королевы Марии Дипти Гурдасани.
Она отметила, что британский штамм коронавируса более заразен для детей и молодых людей в возрасте до 19 лет.
«Это также может означать, что у детей с данным типом больше вероятность развития симптомов», – заявила Гурдасини.
Ученый также считает, что новый штамм коронавируса может передаваться от детей взрослым, что приведет к еще большей заболеваемости.