«Պետք է անհապաղ քրեական գործ հարուցել Շուշիից կորած փողերի փաստով, ձերբակալել Քյարամյանին ու բացահայտել նրա և Փաշինյանի կապը»
Ռուսաստանաբնակ մեդիամագնատ և հրատարակիչ Արամ Գաբրիելյանովը, հղում կատարելով @armvoice տելեգրամ ալիքին, գրում է.
«Պետք է անհապաղ քրեական գործ հարուցել Շուշիից կորած փողերի փաստով, ձերբակալել Քյարամյանին ու բացահայտել նրա և Փաշինյանի կապը: Ահա և ձեզ առիթ Փաշինյանին շուտափույթ կալանավորելու համար:
Մեդիապորտը դեռևս անցյալ տարվա դեկտեմբերին հրապարակեց մերկացնող նորություն այն մասին, որ դեռևս հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) տնօրենի պաշտոնից ազատված 29-ամյա Արգիշտի Քյարամյանն անհայտ պատճառներով շարունակել է գտնվել Արցախում պատերազմի ողջ ընթացքում:
Նա գնդապետի համազգեստով ազատ մուտք է ունեցել Արցախի Պաշտպանության բանակի բունկեր, ներկա գտնվել ռազմական գործողությունների մշակման գործընթացին:
Ավելին, նոյեմբերի սկզբին նա նշանակվեց Շուշիի պաշտպանության կազմակերպման պատասխանատուի տեղակալի պաշտոնում ու տեղափոխվեց Շուշի:
Երբ Արցախի Պաշտպանության բանակի նորանշանակ հրամանատար Միքայել Արզումանյանն առարկում է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ ռազմական փորձառություն չունեցող Քյարամյանի նշանակումն այդ պատասխանատու պաշտոնում անվանելով անթույլատրելի, Արցախի նախագահն ասում է, որ դա Նիկոլ Փաշինյանի ուղիղ հանձնարարականն է:
Սակայն նոյեմբերի 6-ի վաղ առավոտյան՝ ադրբեջանական առաջին մեծաթիվ դիվերսիոն խմբի՝ Շուշի մուտք գործելուց մի քանի ժամ առաջ Արգիշտի Քյարամյանը հայտարարեց, որ իր պարտականություններն Արցախում լիովին կատարված են և նստելով ինկասացիայի մեքենան՝ լքեց Շուշին:
Հիշեցնենք, որ պատերազմի ժամանակ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնից Արգիշտի Քյարամյանի ազատման վերաբերյալ այդպես էլ որևէ պաշտոնական մեկնաբանություն չտրվեց:
Արգիշտի Քյարամյանի անվան հետ է կապված նաև ծագումով ադրբեջանցի Իրանի բազմաթիվ քաղաքացիներին ՀՀ անձնագրեր տալու սկանդալային պատմությունը, որը մինչ այսօր պարզաբանված չէ»:

«Нужно немедленно возбуждать дело о пропаже денег из Шуши, задержать Кярамяна и выяснить связь его и Пашиняна»
«Нужно немедленно возбуждать дело о пропаже денег из Шуши. Задержать Кярамяна и выяснить связь его и Пашиняна. Вот вам повод немедленно задержать Никола!!!» – написал в своем «Телегам»-канале российский медиаменеджер Арам Габрелянов, ссылаясь на публикацию канала «ArmVoice».
««Медипорт» еще в декабре прошлого года выдал разоблачающую новость, написав, что освобожденный еще 8 октября от должности директора Службы национальной безопасности (СНБ) РА, 29 летний Аргишти Кярамян, по неизвестным причинам продолжал находиться в Арцахе. Он в форме полковника имел свободный доступ в бункер Армии обороны Арцаха, присутствовал при обсуждении военных операций.
Более того, в начале ноября он был назначен заместителем ответственного по организации обороны Шуши и перебрался в Шуши. Когда новоназначенный командующий Армией обороны Арцаха Микаел Арзуманян возразил президенту Арцаха Араику Арутюняну, назвав недопустимым назначение на столь ответственную должность Кярамяна, не имеющего военного опыта, президент Арцаха Араик Арутюнян в ответ заявил, что это прямое поручение премьера РА Никола Пашиняна.
Однако за несколько часов до проникновения первой немногочисленной диверсионной группы Азербайджана, ранним утром 6 ноября, Аргишти Кярамян заявил, что его обязанности в Арцахе полностью выполнены, и, сев в машину инкассации, он покинул Шуши.
Напомним, что никаких официальных разъяснений о причинах освобождения Аргишти Кярамяна во время войны от должности директора СНБ представлено не было.
С именем Аргишти Кярамяна связана и скандальная история выдачи паспортов РА многочисленным гражданам Ирана азербайджанского происхождения, которая до сих пор не разъяснена», – написал канал «ArmVoice».