Հայաստանի ԱԱԾ տնօրենի այցը Բաքու կայանալու է. հայկական կողմը Մուրադովից ինքնաթիռ է խնդրել․ Mediaport
Հայաստանի կառավարությունը Արցախում ռուս խաղաղապահների հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովից ինքնաթիռ է խնդրել Հայաստանի ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանի՝ Բաքու այցը կազմակերպելու համար։ Այս մասին հայտնում են Mediaport-ի՝ ՌԴ ՊՆ աղբյուրները։
Հայկական կողմը նշել է, թե անվտանգության խնդիր կա, ուստի խնդրում են, որպեսզի Մուրադովը հունվարի 9, 10 կամ 11-ին ՀՀ ԱԱԾ տնօրենին հատկացնի իրեն սպասարկող ինքնաթիռը: Խնդրանքը թեև ռուսական կողմը չի մերժել, բայց հարցրել են պարզաբանել, թե ինչի հետ է կապված այցի համար հստակ ամսաթիվ ամրագրված չլինելը, ինչին ի պատասխան ՀՀ կառավարությունից հայտնել են, որ պաշտոնական Բաքուն դեռևս չի հստակեցրել այցի օրը։
Նշենք, որ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի՝ Բաքու պլանավորվող գաղտնի այցի մասին առաջինը հայտնել էր Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը, որից հետո ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանը լրատվամիջոցների հետ զրույցում հերքել էր այցի մասին տեղեկությունը։

Визит директора СНБ Армении в Баку состоится: армянская сторона попросила у Мурадова самолет – «Mediaport»
Правительство Армении попросила у командующего российским миротворческим контингентом в Арцахе генерал-лейтенанта Рустама Мурадова самолет для организации визита директора СНБ Армении Армена Абазяна в Баку. Об этом сообщает «Mediaport» со ссылкой на источники в Минобороны РФ.
Армянская сторона отметила, что есть проблемы с безопасностью, поэтому они просят, чтобы Мурадов предоставил директору СНБ РА самолет 9, 10 или 11 января.
Хотя российская сторона и не отказала в просьбе, однако она потребовала объяснить, почему не закреплена конкретная дата в связи с визитом, в ответ на что в правительстве РА сообщили, что официальный Баку пока не уточнил дату визита.
Отметим, что первым о запланированном тайном визите в Баку директора СНБ Армении сообщил бывший посол Армении в Ватикане Микаэл Минасян, после чего директор СНБ РА Армен Абазян в беседе со СМИ опроверг информацию о визите.