Օր առաջ հասնել ՀՀ վարչապետի հրաժարականին․ Արցախի «Արդարություն» կուսակցություն
Արցախի հիմնախնդրի և միջազգային հարաբերությունների վերաբերյալ Արցախի և Հայաստանի իշխանությունների պարտվողական կեցվածքը, տրամագծորեն հակառակ քաղաքական հայտարարությունները հանգեցրեցին նրան, որ աշխարհը սկսեց Ղարաբաղյան հիմնախնդիրն ընկալել ոչ թե ինքնորոշման իրավունքի համար մղվող պայքար, այլ որպես զուտ տարածքային վեճ, որի աղետալի հետևանքները հայ ազգը կրում է այսօր:
44 օր շարունակ խաղաղ բնակչության ամենօրյա ռմբակոծությամբ, արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ, գերիների խոշտանգմամբ պատերազմական հանցագործությունների համար չպատժված Իլհամն արդեն իրեն իրավունք է վերապահում վերահսկել հայ կամ այլ պաշտոնյաների ելքն ու մուտքը Արցախ։ Միջազգային հանրության անտարբերության, Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների քար լռության ներքո հոխորտում է, թե` Արցախը «իրենց տարածքն է», վախեցնում է, թե` Հայաստանից Արցախ պաշտոնյայի այցի և այդպիսվ իրեն զայրացնելու դեպքում «պատասխանը շատ կոշտ կլինի»:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության աննախադեպ ագրեսիվ և անպատասխանատու պահվածքը, կոչ է անում միջազգային հանրությանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություններին, մասնավորապես Արցախի Հանրապետությունում խաղաղարար առաքելություն իրականացնող և կողմերի միջև հրադադարի երաշխավորը հանդիսացող Ռուսաստանի Դաշնությանը դատապարտել Ալիևի նման ռազմատենչ գործելաոճը, քանզի ուժի միջոցով հակամարտությունների լուծումը կարող է աղետալի նախադեպ դառնալ այս տարածաշրջանի համար:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը փաստում է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված հրադադարը պետք է Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի (մինչև հակամարտության լուծումը ստատուս քվոյի վերականգնում) և սահմանների վերականգման առումով քաղաքական բովանդակություն ստանա, այլապես առկա խնդիրներն ական են դրված տարածաշրջանի խաղաղության տակ:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը համոզված է, որ պարտություն կրած և կապիտուլյացիա կնքած ղեկավարի հետ բանակցելու ցանկություն կունենա միայն թշնամին, ով հունվարի 11-ին նոր ակնկալիքներ ունի, ուստի կոչ ենք անում ՀՀ բոլոր խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերին, հասարարակության լայն շրջանակներին օր առաջ հասնելու ՀՀ վարչապետի հրաժարականին։

Как можно скорее добиться отставки Пашиняна – призыв партии «Справедливость»
«Пораженческая позиция властей Арцаха и Армении по арцахскому вопросу и касательно международных отношений, а также диаметрально противоположные политические заявления привели к тому, что мир стал воспринимать карабахскую проблему не как борьбу за право на самоопределение, а как сугубо территориальный спор, катастрофические последствия которого переживает сегодня армянская нация.
Ильхам, не понесший наказания за военные преступления в виде ежедневных бомбардировок мирных населенных пунктов на протяжении 44 дней с использованием запрещенных видов вооружения, пыток пленных, уже оставляет за собой право контролировать въезд и выезд армянских или иных должностных лиц в Арцах.
На фоне безразличия международного сообщества, гробового молчания властей Армении и Арцаха, он кичится, что Арцах, мол, «их территория», грозится «жестким ответом» в случае визита должностных лиц из Армении в Арцах.
Партия «Справедливость» решительно осуждает беспрецедентно агрессивное и безответственное поведение политического руководства Азербайджана и обращается к международному сообществу, странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, в частности Российской Федерации, осуществляющей миротворческую миссию в Республике Арцах и являющейся гарантом перемирия между сторонами, с призывом осудить милитаристские методы работы Алиева, ибо силовое решение конфликтов может стать катастрофическим прецедентом для этого региона.
Арцахская партия «Справедливость» констатирует, что установленное заявлением от 9 ноября перемирие должно получить политическое содержание в плане восстановления статуса Республики Арцах (восстановления статус-кво до разрешения конфликта) и границ, иначе существующие проблемы закладывают мину под мир в регионе.
Арцахская партия «Справедливость» убеждена, что вести переговоры с руководителем, потерпевшим поражение и подписавшим капитуляцию, захочет только враг, который связывает новые надежды со встречей 11 января, поэтому призывает все парламентские и внепарламентские политические силы РА, широкие слои общественности как можно скорее добиться отставки премьер-министра Армении».