Արարատյան դաշտում և Երևանում լճացած սառն օդը որոշակիորեն կցրվի. մանրամասնում է Գագիկ Սուրենյանը
Հարավ-արևմուտքից առկա է տաք օդային հոսանքների ներհոսք Հայաստանի տարածք: Այն նպաստելու է, որ Արարատյան դաշտում և Երևանում լճացած սառն օդը որոշակիորեն ցրվի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանն՝ ավելացնելով, որ հոսանքների ներհոսքին որոշ չափով արդեն արձագանքել է Արարատյան դաշտավայրը և Երևանը:
«Հունվարի 10-ի նույն ժամի հետ համեմատ այսօր արդեն ջերմաստիճանը 2-3 աստիճանով բարձրացել է: Առաջիկա օրերին պատկերը որոշակիորեն կմեղմվի, օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա մոտ 3-4 աստիճանով, ինչը հատկապես նկատելի կլինի հունվարի 14-15-ը»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը:
Նա նկատեց, որ այս օրերին Հայաստանում տաք է Տավուշում, Սյունիքում՝ գրանցվել է մինչև +18 աստիճան տաքություն: Լոռիում օդի ջերմաստիճանը եղել է մինչև +14 աստիճան: Միայն Արարատյան դաշտում ու Երևանում է ցածր ջերմային ֆոն, սակայն արդեն փոփոխություն նկատվում է:

Холодный воздух, проникший в Араратскую долину и в Ереван, чуть рассеется: подробности от Суреняна
С юго-запада на территорию Армении поступают потоки теплого воздуха. Это поможет разогнать холодный воздух, застоявшийся в Араратской долине и в Ереване. Об этом «Арменпресс» сообщил заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян, добавив, что Араратская долина и Ереван уже в определенной степени отреагировали на эти течения.
«По сравнению с тем же временем 10 января, сегодня температура уже поднялась на 2 - 3 градуса. В ближайшие дни картина несколько смягчится, температура воздуха поднимется примерно на 3 -4 градуса, что будет особенно заметно 14 и 15 января», – сказал Гагик Суренян.
Он отметил, что в эти дни в Армении в Тавуше, в Сюнике будет тепло, температура поднимется до +18 градусов. Температура воздуха в Лори до +14 градусов. В Араратской долине и в Ереване хотя и низкий температурный фон, но уже наблюдается изменение.