ԵԽԽՎ նախկին պատգամավորն Ադրբեջանից կաշառք վերցնելու համար դատապարտվել է 4 տարի ազատազրկման
Եվրոպայի խորհրդում ծավալված կոռուպցիոն սկանդալի կենտրոնում հայտնված իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն Ադրբեջանից կաշառք վերցնելու համար դատապարտվել է 4 տարի ազատազրկման:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է La Repubblica-ն՝ նշելով, որ նման վճիռ է կայացրել Միլանի դատարանը: Միլանի ոստիկանությունն ու դատախազությունը 2016 թ. փետրվարին քրեական գործ էին հարուցել Լուկա Վոլոնտեի դեմ, ով Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության նախկին պատգամավոր և ԵԽԽՎ-ում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության նախկին նախագահն է: Վոլոնտեն մեղադրվում էր 2012-2013 թվականների ընթացքում Ադրբեջանից 2,4 մլն եվրո կաշառք վերցնելու մեջ: Փոխարենը, պաշտոնական Բաքուն նրան օգտագործում էր Իտալիայի խորհրդարանում և ԵԽԽՎ-ում: Գումարը նրան էր փոխանցել ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Սուլեյմանովը, իսկ կոորդինացիոն աշխատանքներն իրականացրել էր Բրյուսելում տեղակայված ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպությունը:
Վոլոնտեի դեմ հարուցված քրեական գործը պաշտոնապես ուներ երկու գլուխ` կաշառակերություն և փողերի լվացում:

Бывший депутат ПАСЕ приговорен к 4 годам лишения свободы за получение взяток от Азербайджана
Итальянский депутат Лука Волонте, оказавшийся в центре коррупционного скандала в Совете Европы, был приговорен к 4 годам лишения свободы за получение взяток от Азербайджана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «La Repubblica», отмечая, что такое решение принял миланский суд.
Полиция и прокуратура Милана в феврале 2016 года возбудили уголовное дело против Луки Волонте, бывшего члена Христианско-демократической партии и бывшего председателя фракции Европейской народной партии в ПАСЕ. Волонте обвинялся в получении в 2012-2013 годах взяток в размере 2,4 миллиона евро от Азербайджана. Вместо этого официальный Баку использовал его в парламенте Италии и в ПАСЕ. Деньги ему перечислял глава азербайджанской делегации в ПАСЕ Сулейманов, а координацию осуществляла лоббистская азербайджанская организация, базирующаяся в Брюсселе.